czwartek, 21 czerwca 2012

"Wdówki futbolowe" K. Macios

 
Wydawnictwo: Znak
Język oryginału: polski
Rok wydania: 2012
Ilość stron: 272
 


Lektura „Wdówek futbolowych” od początku była ryzykiem w moim przypadku: lubię piłkę nożną, oglądam mecze i rozumiem mężczyzn, którzy swój wolny czas poświęcają na grę z kolegami czy kibicowanie przed telewizorem. Nie czuję się więc wdówką futbolową, a czas Euro, Mundialu i meczów ligowych nigdy mnie nie przerażał. Dlatego dziwie się sama sobie, że moje zainteresowanie wzbudziła możliwość poznania opinii kobiet, które na każde wspomnienie o futbolu dostają białej gorączki. Spodziewałam się nowego spojrzenia na to całe „zamieszanie”, a mam wrażenie, że dostałam paczkę stereotypów i narzekań, przerabianych w związkach od lat.

Narratorką jest Marta, kobieta przed czterdziestką, początkująca pisarka, przeżywająca kryzys w związku, głownie spowodowany nagłym zainteresowaniem męża meczami podczas Euro 2012. Sprawy nie ułatwia zaawansowana ciąża i ośmioletni syn, który jest przyzwyczajony do opieki matki. Do tego wydawnictwo zdecydowało o trasie autorskiej Marty, akurat podczas mistrzostw Europy, więc można sobie wyobrazić, że podróżowanie pociągiem po Polsce nie będzie łatwe. 

Antyfanki futbolu z przyjemnością zidentyfikują się z główną bohaterką, która całe problemy z mężem zrzuca na piłkę nożną. Szkoda tylko, że piłki w książce jest tak niewiele, a złość i nerwowość Marty wynika raczej z trudów macierzyństwa i ciąży. Ciągłe rozwlekanie się nad tym, jak ciężko jest w małżeństwie, szczególnie po latach, co chwilę wspominając o rozwodzie zwyczajnie może nużyć. Bo przecież nie tego można się spodziewać po przeczytaniu opisu z okładki. Wdówek futbolowych w samej książce też jest niewiele, a szkoda, bo miałam nadzieje, że dowiem się o czymś więcej niż o stereotypowych frazesach, od lat powtarzanych przez osoby, które mam wrażenie, nigdy nie były na trybunach. 

Chociaż czyta się szybko, to zupełnie nie jest to forma i humor, które przyswajam z łatwością. Wieczne narzekania, generalizowanie, brak zrozumienia i niesamowite wymagania sprawiają, że zaczęłam współczuć mężowi Marty. Do tego wprowadzanie błędnego pojęcia o piłce nożnej: przedstawianie Euro, jako ciągłej transmisji meczów w telewizji, które przecież są tylko dwa razy dziennie i do tego wieczorem, a kibiców jako gromady półgłówków czy niepotrzebne wprowadzenie aspektów klubowych, gdy dla większości polskiego społeczeństwa jest oczywiste, że rozgrywki Ekstraklasy kończą się przed mistrzostwami. Jeżeli w taki sposób większość kobiet postrzega swoich chłopaków/narzeczonych/mężów, to nie wiem kto tu powinien ratować się rozstaniem. 

Osobiście zawiodłam się, ale nie wątpię, że naprawdę wiele kobiet będzie nią zachwyconych.

9 komentarzy:

 1. Czyli nie dla mnie bo będę się tylko denerwować:D Piłka jest fajna, a euro nie trwa cały rok;p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. więc nie ma się czym przejmować i denerwować.

   Usuń
 2. ja na pewno nie! Nie jestem zainteresowana i dzięki za recenzję bo ksiażkę mialam kupić.
  Ale narzekanie na mecze, Euro itp. To mam na codzien, więc pass

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta książka wydaje mi się przygnębiająca, ciągłe narzekanie, sfrustrowana żona, jakaś taka antypatyczna ta bohaterka. Widziałam 'Wdówki...' pięknie wyeksponowane na wystawie księgarni, jednak miałam przeczucie, że to lektura nie dla mnie, bo w sumie ja lubię z mężem oglądać mecze ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. mam już tą książkę i chętnie się z nią zapoznam :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Te braki w wiedzy nt piłki były faktycznie irytujące, aż się za głowę łapałam w niektórych momentach. Nie rozumiem jak można na siłę tykać się tematyki, o której ma się zerowe pojęcie...

  OdpowiedzUsuń
 6. Popłynięcie na fali Euro... A nuż jakiś grosik ze sprzedaży wpadnie? A nuż uszczknę odrobinę eurotortu... Okładka świetna, tytuł dobry, ale tak naprawdę to ten "wielki, piłkarski problem kobiet" jest tak smutny, że aż żenujący. Daczego nie dać chłopakowi / narzeczonemu / mężowi wolnego czasu na oglądanie meczu? Błazenada...

  OdpowiedzUsuń

Related Posts with Thumbnails