poniedziałek, 6 stycznia 2014

"Ręka" H. Mankell - audiobook


Czyta: Leszek Filipowicz
Język: polski
Czas trwania: 3 godz. 35 min
Format: mp3 
Rok wydania: 2013Henning Mankell postanowił zakończyć cykl z komisarzem Kurtem Wallanderem powieścią „Niespokojny człowiek”. Niewiele jednak osób wiedziało, że kilka lat wcześniej powstała „Ręka” – książka zamówiona przez holenderskiego wydawcę, która jest ostatnim kryminałem ze szwedzkim policjantem w roli głównej. Akcja rozgrywa się pomiędzy „Nim nadejdzie mróz” a „Niespokojnym człowiekiem”. Mankell zdecydował się wydać ją w innych krajach ze względu na ciągle powtarzające się pytania o dalsze losy Wallandera. Fani cyklu z pewnością będą zadowoleni.


Wallander myślał, że w końcu udało mu się znaleźć dom idealny, o którym - jak czytelnicy cyklu wiedzą - marzył od dawna. Niestety zwykły obchód po terenie nieruchomości zaowocował niecodziennym odkryciem – jak się później okazało – dwóch szkieletów. Nic dziwnego, że w jednej chwili chęć na kupno działki zniknęła z jego myśli. Zamiast planowania przeprowadzki, musiał zająć się śledztwem, dotyczącym morderstwa sprzed kilkudziesięciu lat. Badanie tak odległej przeszłości nigdy nie jest łatwe, bo świadkowie często już nie żyją, albo nie są w pełni władz umysłowych. Czasem jednak można mieć szczęście i natrafić na choćby mały ślad przestępcy. 

Tytuł książki jest prosty i dosłownie umiejscowiony w akcji kryminału. Tym razem nie trzeba się domyślać o co chodzi i kogo dotyczy, bo już w pierwszym rozdziale jest to wyjaśnione. Okładka przestawia mały domek na uboczu, czyli dokładnie taki, o jakim mowa w powieści. Niepokojące kolory zapowiadające zmierzch bardzo ciekawie łączą się z podtytułem książki. 

Gdy pada w książce ostatnie zdanie, to rozpoczyna się niespodzianka: Henning Mankell przybliża swoim czytelnikom pracę nad poszczególnymi książkami z cyklu i opowiada o tym, co dało mu pojawienie się Kurta Wallandera. Bardzo ciekawy i miły dodatek.  

Ja książkę poznałam w formie audiobooka, lektorem był oczywiście Leszek Filipowicz. „Ręka” to dość krótka powieść, w sam raz na dłuższą podróż lub prace domowe. Smutno kończyć tą historię, ale wiem, że wszystkiego nie da się ciągnąć w nieskończoność. Bardzo dobry kryminał, jak to u Mankella zwykle bywa.
 

2 komentarze:

  1. Zaintrygowałaś mnie autorem, bo choć gdzieś o nim słyszałam, zniknął z mojej pamięci. Jeśli przeczytam, na pewno zacznę od początku serii :) Co do Audiobooka - podoba mi się okładka.

    OdpowiedzUsuń
  2. Żadnej książki autora nie znam, ale jeżeli się skuszę to na wersję papierową :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts with Thumbnails