środa, 24 września 2014

"Mordercze grono" H. Graham


Wydawnictwo: G+J
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Małgorzata Tyszowiecka
Rok wydania: 2012
Ilość stron: 343„Przed laty zostali kochankami… a potem brutalne morderstwo wstrząsnęło ich beztroskim światem. Sean Black, uznany antropolog policyjny, a także autor bestsellerowych powieści kryminalnych, wraca po piętnastu latach do Miami. Pragnie zmierzyć się z prześladującymi go demonami z przeszłości, kiedy to został oskarżony o zbrodnię, a później uniewinniony. Powraca wspomnienie tragicznego dnia sprzed lat. Lori Corcoran dobrze pamięta ten feralny dzień – podobnie jak wcześniejszą noc pełną szaleńczej namiętności, która odmieniła jej życie. Ona także wraca do rodzinnego miasta – do wspomnień, tajemnic… i jedynego mężczyzny, jakiego kiedykolwiek pragnęła.”

„Mordercze grono” to typowy thriller amerykański, który przyciąga do siebie czytelnika i wypuszcza go dopiero, gdy przeczyta ostatnie zdanie. Intryga jest banalna, a sam pomysł na fabułę wykorzystywany wielokrotnie. Co ciekawe, nie przeszkadza to jednak w czytaniu, ponieważ, każdy kto lubuje się w tego rodzaju literaturze, wie, że trudno go zaskoczyć, a i autorzy nie mają już zbyt wielu możliwości do wykazania się. Także tym razem efekt jest doskonały, a czytelnik powinien być zadowolony z lektury.


Heather Graham bazując na wieloletnim doświadczeniu, wiedziała, co świetnie trafi do czytelników. Dzięki temu otrzymujemy ciekawą (chociaż niezbyt zaskakującą) historię i wraz z bohaterami śledzimy rozwój sytuacji. Razem z nimi myślimy nad postacią mordercy, próbujemy rozszyfrować jego tożsamość, a jednocześnie zastanawiamy się, kto następny padnie ofiarą zabójcy. 

Autorka bardzo poprawnie łączy wątki kryminalne z romantycznymi i spokojnie snuje historie, jednocześnie nie nudząc czytelnika. Wielokrotnie pozwala sobie na wprowadzenie elementu zaskoczenia i zwroty akcji, które jeszcze bardziej podtrzymują napięcie. Czytelnik z każdą kolejną podpowiedzią miesza się w swoich domysłach i ostatecznie może zostać wyprowadzony w pole. Podobnie jak większość bohaterów powieści. 

„Mordercze grono” to lekka - wbrew tytułowi - powieść kryminalna. Wciągająca, ale nie należąca do szczególnie ważnych w tym gatunku literackim. Ot, coś „żywszego” na jesienny wieczór.

3 komentarze:

 1. Intrygujący tytuł. Chyba dam jej szansę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie będę ją czytać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. If you're trying to lose weight then you certainly have to start following this brand new custom keto diet.

  To create this keto diet service, certified nutritionists, personal trainers, and cooks joined together to develop keto meal plans that are useful, convenient, cost-efficient, and enjoyable.

  Since their grand opening in early 2019, thousands of individuals have already remodeled their figure and health with the benefits a great keto diet can offer.

  Speaking of benefits; clicking this link, you'll discover 8 scientifically-confirmed ones offered by the keto diet.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts with Thumbnails