wtorek, 5 lutego 2013

"Za blisko domu" L. Barclay - audiobook


Czyta: Sławomir Pacek
Język: polski
Czas trwania: 12 godz. 50 min.
Format: mp3 
Rok wydania: 2010Nastoletni wiek ma to do siebie, że często wpada się na różne, często dość dziwne pomysły. Ich realizacja spotyka się z przeciwnościami, ale czy ktoś bierze pod uwagę morderstwo? Myślę, że nie, bo młody człowiek skupia się raczej na własnych korzyściach niż niebezpieczeństwach. Podobnie było w przypadku Dereka – piętnastolatka, który pod nieobecność sąsiadów postanawia wykorzystać okazję i „pożyczyć” sobie ich dom na spotkania z dziewczyną. Podczas wyczekiwania na zmrok nieoczekiwanie wracają właściciele, w krok za nimi morderca(y), a chłopak staje się świadkiem. W pewnym momencie ucieka z domu i próbuje udawać, że o niczym nie wie. Milczenie w pewnym momencie obróci się przeciwko niemu.

Lubię słuchać kryminałów i thrillerów, bo szybka akcja upewnia mnie w tym, że nie zasnę słuchając książki. „Za blisko domu” to typowa amerykańska powieść, w której nie zabraknie morderstwa, podejrzanych, tajemniczych plików i ukrytych romansów. Powieść pod względem narracji jest dość nietypowa: prolog w poznajemy oczami Derek, a pozostałą część historii oczami jego ojca, który przejmuje rolę narratora. Początkowo odczuwa się pewne zagubienie, ale słuchacz powinien dość szybko przestawić się z jednego bohatera na drugiego. Samo przejście sprawia też, że część faktów jest zatajona przed czytelnikami, bo istnieją jedynie jako domysły ojca. Ten zabieg sprawia, że wraz z upływającym czasem coraz bardziej nie można doczekać się rozwiązania zagadki, a właściwie zagadek, bo z każdym rozdziałem jest ich coraz więcej. 

„Za blisko domu” to udany thriller z mocno rozbudowanym wątkiem obyczajowym. Autor przedstawia szczegółowo społeczność, w której żyje Derek z rodziną. Słuchacze poznają także wachlarz postaci, które są mocno rozbudowane i rzeczywiście odgrywają jakąś rolę w życiu głównych bohaterów. W tej książce nawet postacie drugoplanowe są ważne i interesujące. I chociaż w pewnym momencie rozwiązanie zagadki z pewnością mignie w umyśle czytelnika, to Barclay potrafi zamotać tak, że nic nie jest już pewne. 

W szerokiej ofercie podobnych książek, druga powieść autora wypada trochę powyżej średniej, ale osobom rzadziej sięgającym po ten gatunek z pewnością powinna się spodobać.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts with Thumbnails