wtorek, 2 listopada 2010

Millenium: Historia trylogii

Dziś o 22:00 TVN24 pokazuje film dokumentalny o Larssonie i fenomenie jego książek.

Millennium - The Story
film dokumentalny, Francja, 2009, 52 min
reżyseria: Laurence Lowenthal

"Dokument LAURENCE'A LOWENTHALA "Millennium: Historia trylogii" to portret Stiega Larssona zbudowany z opowieści jego współpracowników, rodziny, wydawcy i kolegów dziennikarzy. O fenomenie jego kryminałów mówi też producent filmu "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet" Soren Staermose oraz odtwórcy głównych ról: Michael Nyqvist i Noomi Rapace. Autorzy filmu wracają również do dzieciństwa pisarza, spędzonego w ubogiej dzielnicy, pośród wrogich porachunków ulicznych gangów. Widz poznaje człowieka, w którym niełatwe życie ukształtowało mocny kręgosłup moralny i niezłomny charakter. Jego powieści obsesyjnie krążyły wokół najważniejszych, osobistych tematów: demokracji, przemocy wobec kobiet, rasizmu i zastraszaniu dziennikarzy walczących o swoje przekonania. Zwłaszcza ten ostatni - w jego przypadku - okazał się tragicznie aktualny.

Aurę tajemnicy wokół serii "Millennium" podsycają wydawcy, którzy utrzymują, że wszystkie opisane w książkach zbrodnie - porwania, morderstwa, przestępstwa finansowe - wydarzyły się naprawdę. To zresztą dość wiarygodne - Stieg Larsson, zanim zajął się pisaniem książek, należał do szwedzkiej partii komunistycznej i żarliwie działał przeciwko prawicowemu radykalizmowi. Wkrótce stał się jednym z najlepszych znawców tematu neonazizmu w Szwecji, a może i w Europie. Kiedy w 1995 roku w Szwecji aż osiem osób zginęło z rąk neonazistów, Larsson założył fundację Expo, która ma demaskować działalność nazistowską na terenie Szwecji. Ostatnie 15 lat spędził z Evą Gabrielsson. Nie wytrzymał jednak życia naznaczonego strachem przed odwetem prawicowych radykałów - w 2004 roku, w wieku zaledwie 50 lat, jeszcze przed publikacją pierwszej powieści z cyklu "Millennium", zmarł na atak serca."


Myślę, że fani na pewno będą zainteresowani, jeśli ktoś jeszcze nie oglądał. Ja mam zamiar, a nawet może odpuszczę sobie trochę meczu Barcelony ;)

4 komentarze:

 1. A ja jeszcze nawet jego książek nie czytałam :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Buuu, 22, pewnie nie dostanę się do TV :(

  OdpowiedzUsuń
 3. o której godzinie będzie emitowany? :)

  OdpowiedzUsuń
 4. o 22:00, zapomniałam napisać ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts with Thumbnails