piątek, 22 kwietnia 2011

"Proroctwo sióstr" M. Zink

Większość ludzi postrzega siostry bliźniaczki jako identyczne dziewczyny, mające wspólny pokój, grono przyjaciół, zainteresowania i marzenia. Są jakby nierozłączne i mocno ze sobą związane. Tak to wygląda na zewnątrz. Jednak nie zawsze bliźniacze więzi to radość dla obu sióstr, a czasem, jak w powieści „Proroctwo sióstr” to nawet duże niebezpieczeństwo.

Siostry bliźniaczki, Lia i Alice Milthorpe zostają sierotami. Śmierć ojca była ciosem dla wszystkich w rodzinie. Dodatkowo nastąpiła ona w niewyjaśnionych okolicznościach, a ciało znaleziono w pokoju, do którego nikt od dawna nie wchodził. Bliźniaczki w starym domu mają teraz mieszkać jedynie z niepełnosprawnym bratem i ciotką Virginią. W dniu śmierci ojca na nadgarstku Lii pojawiło się tajemnicze znamię, którego pochodzenia nie potrafiła wyjaśnić. Wiedziała jednak, że już kiedyś widziała podobny znak w książce swojego ojca. W celu wyjaśnienia tajemnicy udaje się do biblioteki, w której jej chłopak i jego ojciec katalogują książki należące do zmarłego. James odnajduje podczas pracy starą książkę, którą bardzo chciał pokazać Lii, ponieważ uważał że ojciec schował ją dla niej. Treść starego proroctwa jeszcze bardziej zwiększa obawy dotyczącą znamienia i samego przesłania przepowiedni. Czyżby ona i Alice mogły być siostrami, o których mowa w książce? Której z nich przypadnie wykonanie zadań należących do Strażniczki, a która będzie Bramą? W tym momencie Lia wie, że to co widziała poprzedniej nocy w Czarnym Pokoju to nie przypadek, a Alice może wiedzieć na temat przepowiedni więcej niż chce pokazać.

Narratorką powieści jest Lia, która tak jak Alice ma szesnaście lat. Od dłuższego czasu nie czuje się związana z siostrą, a nawet coraz częściej unika jej towarzystwa. Śmierć ojca ostatecznie rozdzieliła siostry, a tajemnicze proroctwo sprawiło, że stały się dla siebie śmiertelnymi wrogami.

Akcja powieści toczy się pod koniec XIX wieku i zawiera wszelkie elementy charakterystyczne dla tamtej epoki. Stare proroctwo, tajemnice i mitologia w niesamowity sposób łączą się w tej powieści i przyciągają czytelnika. Szkoda tylko, że autorka całą historię przedstawia z jednej strony, nie pozwalając dojść do głosu Alice. Nie spodziewałam się, że jestem w stanie tak szybko i z takim zainteresowanie przeczytać książkę przeznaczoną dla młodzieży. Z przyjemnością sięgnę także po pozostałe części tej trylogii.

Chciałabym także zwrócić uwagę na piękną oprawę graficzną książki, która bardzo do niej pasuje.Książkę otrzymałam do recenzji od wydawnictwa Telbit.

14 komentarzy:

 1. Zapraszam do udziału w konkursie, który odbywa się u mnie na blogu!
  Do wygrania wysokie, żółte szpilki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Brzmi bardzo mrocznie i tajemniczo. Całość historii wieje grozą. Świetna recenzja!

  OdpowiedzUsuń
 3. Tajemniczość, proroctwa... Coś czuję, że spodoba mi się ta książka:))

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja wygrałam drugą część "Strażniczkę bramy" i nie wiem czym mam skądś zdobyć pierwszą część zanim wezmę się do drugiej, czy od razu brać się za drugą.
  Ale widzę, że pierwsza część wiele wprowadza do wydarzeń kolejnych tomów...

  OdpowiedzUsuń
 5. @ktrya - zdecydowanie trzeba od pierwszej zacząć, bo druga dzieje się już w innym miejscu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wydaje się świetna, tym bardziej, że piszesz, że to książka dla młodzieży? Moja córka połyka właśnie trylogię - "Mroczny sekret" itd.... B.Libby, jest zachwycona. Akcja również umiejscowiona w dawnych czasach, myślę, że i "Proroctwo sióstr" jej się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 7. Namawiasz!! Jak tylko się natknę nabędę!!

  OdpowiedzUsuń
 8. Od jakiegoś czasu zastanawiałam się nad "Proroctwem sióstr", a teraz jestem pewna, że przeczytam. Inaczej nie ma mowy!

  OdpowiedzUsuń
 9. rzeczywiście okładka świetna ,ale co do książki to nie wiem czy znajdę na nią czas :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Jeśli znajdę chwilę to chętnie sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Słuszałam o niej, ale póki co nie przeczytam ;P

  OdpowiedzUsuń
 12. No co ja poradzę, ze lubię takie książki. Chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. To sobie trochę poczekam z czytaniem tego cyklu, bo w mojej mimo, że naprawdę świetnie zaopatrzonej bibliotece, książki nie ma... ;(

  OdpowiedzUsuń

Related Posts with Thumbnails