niedziela, 15 stycznia 2012

"Rozwiązła" J. Kamiński


premiera: 18 stycznia 2012!


Nie boję się sięgać po polską literaturę, ponieważ wiele razy trafiłam na bardzo dobrych i świetnych autorów, którzy stali się dla mnie czytelniczymi pewniakami. Jednak pewną dozę nieśmiałości mam przy debiutach, zarówno zagranicznych, jak i rodzimych. Debiut to przecieranie szlaków, często jeszcze niewypracowany warsztat i wiele braków, na które może trzeba patrzeć jeszcze z przymrużeniem oka. Podobnie jest w przypadku „Rozwiązłej” Jarosława Kamińskiego.

Bohaterką powieści jest dobiegająca czterdziestki Zofia Rogala, wizażystka, zatrudniana przy filmach i reklamach. Mimo wieku, jest wciąż kobietą atrakcyjną i zadbaną, nic więc dziwnego, że zainteresował się nią sporo młodszy mężczyzna, Adam Czerski. Zofia w tym związku widzi szansę na zbudowanie rodziny, której nigdy nie miała. Jej przeszłość nie jest piękna, brak wiedzy o rodzicach i wychowywanie się w domu dziecka miało duży wpływ na jej zachowanie i ukształtowanie charakteru. Stąd też moment, w którym Adam postanawia przedstawić ukochaną swoim rodzicom i dziadkowi, wprawia Zofię w panikę i złe samopoczucie. Rodzinny obiad przeradza się w awanturę, której Zofia jest nie tylko świadkiem, ale także nieświadomym powodem.

Nie jest to łatwa powieść, ze względu na styl i sposób przedstawienia sytuacji przez autora. Książka wymaga pełnego skupienia, bo choćby chwilowe rozkojarzenie, wytrąca z rytmu czytania. Autor zagłębia się w psychikę bohaterów, przede wszystkim uzewnętrzniając nam uczucia Zofii, w różnych momentach jej życia. Bardzo szybko można zauważyć wiele wątków psychologicznych, politycznych i filozoficznych. Jarosław Kamiński starał się stworzyć coś ciekawego i nowatorskiego, choć kilka elementów jest popularnych i często wykorzystywanych w powieściach. Przy pewnej (tu nawet jedna z bardziej znaczących) sytuacji, miałam uczucie „déjà vu”, gdyż identyczny motyw został wykorzystany w niedawno przeczytanej przeze mnie książce.

Przede wszystkim „Rozwiązła” jest powieścią o trudnych związkach, sile przypadku, a także poszukiwaniu własnej tożsamości i oczyszczającym odkrywaniu prawdy. Jak już wcześniej wspomniałam, nie jest to łatwa powieść, momentami jest bardzo nierówna i ciężka w czytaniu. Jednak wiele chwytów, które zastosował pisarz, może spodobać się wielbicielom ambitniejszej czy raczej cięższej literatury. Trzeba mieć po prostu na nią trochę więcej czasu, niż na inne powieści. 

2 komentarze:

  1. Lubię taką literaturę, tę cięższą i skłaniającą do przemyśleń. Chętnie sięgnę po "Rozwiązłą".

    OdpowiedzUsuń
  2. Już czytałam recenzje tej książki i przekonują mnie one, Twoja również :) do sięgnięcia po ten tytuł.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts with Thumbnails