wtorek, 28 lutego 2012

"Zabójca z miasta moreli. Reportaże z Turcji" W. Szabłowski

 
Wydawnictwo: Czarne
Język oryginału: polski
Rok wydania: 2010
Ilość stron: 208
Reportaże wydawnictwa Czarne zawsze mnie fascynowały, bo tematy podejmowane przez autorów wydawały się ciekawe, często bardzo odważne i nietypowe. Z jednej strony zaciekawienie, z drugiej brak czasu i „czarnych” książek na półce. Rozwiązanie nadeszło bardzo szybko, Witold Szabłowski miał być gościem Lublina, w ramach projektu Citybooks, zostało przewidziane także spotkanie autorskie z jego udziałem, więc czym prędzej zakupiłam jego książkę„Zabójca z miasta moreli. Reportaże z Turcji” i zabrałam się za czytanie.

Turcja przedstawiona w reportażach Witolda Szabłowskiego nie ma prawie nic wspólnego z tą, którą reklamują biura podróży w swoich ofertach. Bo co właściwie Polacy o tym kraju wiedzą? Z czym się im kojarzy? Pojęcia takie jak: „kebab”, „islam”, „wakacje zagraniczne”, pewnie byłby jednymi z pierwszych, które wymieniłaby zapytana przez nas osoba. W takiej sytuacji książka Szabłowskiego jest niczym światełko w tunelu, przystępne teksty „wyjaśnią” Turcję osobom, które chciałby wiedzieć o niej więcej. Reportaże dziennikarza „Gazety” są taką opowieścią o kraju w pigułce, którą przyjmuje się w dobrej wierze, łatwo połyka, ale wrażenia, które pozostają są szokujące, odrobinę ciężkie do zrozumienia i przyjęcia.

Niełatwo jest żyć w kraju podzielonym tak bardzo jak Turcja, rozdzielonym pomiędzy Wschodem a Zachodem, dążącym do Europy, a z drugiej strony obawiającym się pobytu w strefie euro. Właśnie tam dziewczyny chcące żyć jak równolatki z Zachodu narażają się na odrzucenie przez rodzinę, a nawet śmierć. Nowoczesne tureckie miasta, na pierwszy rzut oka zapomniały o tradycji, chcąc być bardziej przystępnymi dla zagranicznych turystów, na swoich obrzeżach prezentują konserwatyzm islamu. Chciałoby się zapytać, więc jaka jest ta prawdziwa Turcja, która jej strona jest pewna? Na te pytania jest tylko jedna odpowiedź: Turcja ma dwa oblicza i oba są prawdziwe,może to właśnie w niej najbardziej fascynuje.

Jednak największą siłą „Zabójcy z miasta moreli...” są opowieści o ludziach, którzy są sercem Turcji, zarówno tej konserwatywnej, jak i dążącej do nowości. Nawet na emigracji, Turcy wciąż żyją tym fascynującym krajem. Szabłowski przedstawiając ich historie, oddaje głos Turkom, pozwala opowiadać, nie oceniając i nie komentując. Dociera do osób,które nie chcą zazwyczaj rozmawiać z dziennikarzami, interesuje się wydarzeniami, które w tym kraju należą do tematów tabu, wkracza w Turcję z całą swoją „zachodniością”, sprawiając jednocześnie, że mieszkańcy tego kraju chcą mówić, dzielić się swoimi historiami z obcym. Moim zdaniem, po tym poznaje się dobrego reportera.

Warto sięgnąć po tą książkę,chociażby ze względu na wrażenia i emocje, jakie jeszcze długo pozostaną w pamięci, po jej przeczytaniu. Innym powodem jest przeczytanie o prawdziwej Turcji, której próżno szukać w turystycznych przewodnikach.

4 komentarze:

 1. Ciężko się czyta przez słowa, które się gdzieniegdzie pozlepiały ;) ale recenzja sama w sobie jest dużą zachętą do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dzięki za zwrócenie na to uwagi, nie wiem co się stało, jestem pewna, że jak dodawałam post to wszystko było w porządku...

   Usuń
 2. Witam serdecznie:)
  cieszę się, że trafiłam na Twoją recenzję. Zawsze bardzo mnie interesują reportaże z tego wydawnictwa. Widzę, że i po ten warto sięgnąć.
  Jeśli jeździmy z biurami podróży, to często nie trafiamy na prawdziwe oblicze danego kraju... Widzimy, to co chcemy, lub to co chcą nam pokazać i rzadko coś więcej.
  Nie wiem czy czytałaś, ale szczerze polecam książkę: Witajcie w raju : reportaże o przemyśle turystycznym / Jennie Dielemans.

  Ja teraz czekam w bibliotecznej kolejce na: Światu nie mamy czego zazdrościć : zwyczajne losy mieszkańców Korei Północnej / Barbara Demic i już zacieram rączki z niecierpliwością na lekturę...

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Witajcie w raju..." czytałam :) Bardzo dobry reportaż.

   Usuń

Related Posts with Thumbnails