wtorek, 4 grudnia 2012

"Mordercze miasta" M. Guzowska, A. Krawczyk, A. Michalewska


Wydawnictwo: Szara Godzina
Język oryginału: polski
Rok wydania: 2012
Ilość stron: 256„Mordercze miasta” to antologia opowiadań trzech kobiet: Marty Guzowskiej, Agnieszki Krawczyk i Adrianny Michalewskiej, znanych także jako Zbrodnicze Siostrzyczki – założycielki portalu o tej samej nazwie. Autorki opowiadań skupiły się na trzech dużych polskich miastach: Warszawie, Krakowie i Wrocławiu – aglomeracjach, które pełne są ciemnych zaułków i osób, które z pozoru wydają się miłe i spokojne. Czy samo miasto może być wystarczającą inspiracją? Przekonałam się, że tak, pod warunkiem, że włada się także niezłą wyobraźnią i ma się trochę obycia w pisaniu opowiadań. 

Z antologii najbardziej podobały mi się opowiadania o Krakowie i Wrocławiu – widać u pisarek pomysł, wyczucie i obycie w twórczości kryminalnej. Obie autorki wykorzystały także możliwość oparcia opowiadań o głównych bohaterów: w przypadku Krakowa był to nadkomisarz Wesołowski, a we Wrocławiu detektyw Karol Nemec – dzięki temu opowiadania stworzyły dwa cykle, a czytelnik mógł lepiej poznać bohaterów, niż zdarza się to w przypadku czytania innych opowiadań. Przyjemne jest także duże nawiązanie do historii miasta w przypadku Wrocławia. 

„Mordercza Warszawa” to zbiór trzech różnych opowiadań, różniących się gatunkowo, bo odczuwa się w nich więcej treści nawiązujących do opowiadań grozy, niż kryminału. Teksty są niepokojące, czytelnik nie wie czego może się spodziewać. Przeraża w nich najbardziej ludzkie zachowanie i to, że przedstawione wydarzenia mogłyby wydarzyć się naprawdę. Podobały mi się najmniej, ale to chyba z racji tego, że nastawiłam się na klasyczne kryminały i byłam mocno zaskoczona. 

Warto sięgnąć po zbiór „Mordercze miasta” z kilku powodów: niezłych opowiadań, z uwagi na autorki – kobiecy kryminał wciąż jest zbyt mało widoczny na polskim rynku w ostatnich latach i przede wszystkim, by w ogromie literatury zagranicznej pamiętać wciąż o naszej rodzimej twórczości i polskich pisarzach.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts with Thumbnails