środa, 19 grudnia 2012

"O, choinka! Czyli jak przetrwać święta" praca zbiorowa - ebook

 
Wydawnictwo: Self Publishing
Język oryginału: polski
Format: PDF
Rok wydania: 2011
Ilość stron: 201


„O choinka! Czyli jak przetrwać święta"  to zbiór opowiadań będący pracą zbiorową autorów z klubu Tfórca. Wśród twórców są zarówno znane nazwiska, jak i debiutujący pisarze. W ebooku znajdują się 22 opowiadania związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Autorzy różnie poradzili sobie z tematem, często opierali się na schematach, a zaledwie w kilku przypadkach wyszło z tego coś niebanalnego. Mimo wszystko, zbiór dobrze wprowadza w klimat nadchodzących świąt i może być jedną z lektur w tym okresie. Warto dawać szansę osobom, które chcą się w jakiś sposób wykazać, przecież każdy od czegoś zaczynał. 

Opowiadania różnią się formą, są tradycyjne, są bajkowe, rażące prawdziwością, a niekiedy fantastyką. Łatwo przecież przesadzić, napisać opowiadanie moralizatorskie, albo zbyt optymistyczne, ale autorzy starali się znaleźć złoty środek i wyszło im to całkiem nieźle. Wśród opowiadań chciałabym wyróżnić: „Ale on o mnie pamięta” Karoliny Wilczyńskiej – skłania do myślenia, bo zazwyczaj jesteśmy właśnie z tej drugiej strony i zapominamy o takich osobach, „Polowanie” Ewy Bauer – za bolesną prawdziwość przedstawionej historii, „Nie zabieraj nam Stefana” Katarzyny T. Nowak – sama kiedyś byłam taką dziewczynką, która zaprzyjaźniała się z karpiami z wanny, „Niebieskie oczy” Moniki Knapczyk – ogrzewany motyw „Opowieści wigilijnej”, lecz przedstawiony w nowy i ciekawy sposób, przyjemnie czytało mi się także „Opowieść wigilijna, czyli Święta nie istnieją” Antoniny Kostrzewy– wizja grudnia bez świąt była przerażająca. Niestety w zbiorze było także kilka opowiadań, które niezbyt przypadły mi  do gustu, a wśród nich były: „Taki czas”, „Iglaste tęcze we mgle z kwiecistych płatków śniegu” czy „Dokąd idziesz, dziewuszko?” – spodziewałam się czegoś innego, chyba nie przepadam za taką zabawą formą, a autorzy mimo dobrych intencji nie trafili w mój gust. 

Popieram takie akcje, jeśli podobnie jak ta, są przemyślane, a osoby tworzące antologie podchodzą do tego rzetelnie. Samo złożenie i publikacja wygląda całkiem nieźle, niestety pojawiają się błędy i literówki, ale przy takim wydaniu jestem w stanie spojrzeć na to przez palce. Nierówność w opowiadaniach jest oczywista przy takiej ilości autorów, każdy ma inne pomysły i inne spojrzenie na dany temat. Dzięki temu jest różnorodnie i ciekawie, niekiedy bardzo dobrze, ale głównie na średnim poziomie. Cieszę się, że mogłam poznać nowych autorów i kolejny raz przekonać się, że nie trzeba wydawać książki, żeby ktoś mógł poznać twórczość danej osoby. 

Polecam do przeczytania w okresie świątecznym. Do ściągnięcia TU.

2 komentarze:

  1. O choinka... zapomniałam o tej publikacji... może jeszcze zdążę przed świętami... A co do literówek i błędów to niestety nadal bardzo często pojawiają się w polskich, również płatnych ebookach...

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja też zapomniałam, dzięki że mi przypomniałaś! Na przedświąteczny czas będzie jak znalazł :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts with Thumbnails