piątek, 4 stycznia 2013

"Dzień miodu" A. Ciezadlo - audiobook


Czyta: Magdalena Kumorek
Język: polski
Czas trwania: 12 h 47 m 
Format: mp3 
Rok wydania: 2012Długo nie mogłam zabrać się za przesłuchanie audiobooka „Dzień miodu” Annii Ciezadlo, jednak wzięłam go z półki pewnego zimowego dnia, wgrałam do smartfona i... wsiąkłam. Wcześniej obawiałam się tego, że książka jest na faktach, jakoś trudniej było mi się skupić przy takich książkach, z drugiej strony jeszcze lektor – kobieta. Nie wierzyłam, że to się uda, a teraz nie wyobrażam sobie, by ktoś mógł przeczytać „Dzień miodu” lepiej, jestem zachwycona Magdaleną Kumorek! Dzięki niej powieść zyskała potrzebne kobiece ciepło i odpowiednią otoczkę. 

Autorka powieści – Amerykanka o bardzo dużych korzeniach (między innymi sięgających Grecji i Polski) jako dziennikarka miała styczność z różnymi tematami. Po ślubie z korespondentem wojennym - Mohamadem Bazzi wyjechała na Bliski Wschód, gdzie mieszkała przez kilka lat w Bejrucie i Bagdadzie. Początkowo przerażający, ogarnięty walkami teren wydaje się obcy, jednak z upływem czasu Annia zakochuje się w tamtejszej kulturze, mieszkańcach i jedzeniu. Różnice pomiędzy nią, a kobietami stamtąd są wręcz namacalne, ale to nie odstrasza dziennikarki, a nawet mobilizuje do nauki języka i wyszukiwania coraz lepszych tematów do artykułów. Coś, co miało być kilkumiesięcznym wyjazdem okazało się sensem życia, a nawet prawie rodzinnym, bliskim miejscem. I nawet kolejne bomby nie mogły tego zniszczyć. 

Z „Dnia miodu” przede wszystkim zapamiętam przecudowne opisy jedzenia, które w interpretacji Magdy Kumorek stały się jeszcze bardziej smakowite. Naprawdę miałam wrażenie, że ona nie czyta suchego tekstu, a sama opisuje smak poszczególnych potraw. Miałam ochotę stanąć na głowie, by nabyć poszczególne składniki i podobnie jak autorka zabijać strach i stres gotowaniem, smakowaniem i karmieniem bliskich osób. W tym miejscu żałuję, że nie miałam także papierowego wydania książki, słuchają nie byłam w stanie odnotować wszystkich smaków i składników. 

Książka Amerykanki to także wiedza o Bliskim Wschodzie z pierwszej ręki, pisana żywym, soczystym językiem, ze wszystkimi uczuciami i emocjami, jak nagromadziły się w niej podczas tych kilku lat. Życie Annii jest tylko tłem dla przedstawienia kultury, obrazu konfliktów i zwyczajnych ludzkich doświadczeń, z którymi miała okazję się zetknąć. Bo czy można bardziej zbliżyć się do danego kraju, niż żyjąc przez kilka lat wśród jego mieszkańców, dzieląc z nimi troski, strach, ale i radości? Myślę, że nie. Same wiadomości przekazane przez dziennikarkę są łatwo przyswajalne przez słuchacza, poznajemy je jakby przez pryzmat opowieści kogoś, kogo znamy, a nie jako suche fakty. To kolejny plus przemawiający na korzyść książki. 

„Dzień miodu” to książka wciągająca, pełna historii i anegdot, z całą gamą uczuć i emocji. Niewiarygodne opisy bliskowschodniej kuchni sprawiają, że lepiej nie słuchać jej z pustym żołądkiem. Prosta, pierwszoosobowa narracja zrobiła swoje – opowieści Annii aż chce się słuchać. Wspaniała powieść, której jeszcze długo nie zapomnę. Polecam bardzo mocno.
 

4 komentarze:

 1. Podoba mi się to co napisałaś o powieści.Wolałabym książkę papierową czytać ale i ten audiobook z przyjemnością bym wysłuchała.
  Magdalena Kumorek kojarzy mi się z ciepłym, sympatycznym głosem więc się powinno jej dobrze słuchać.Kiedyś miałam okazję słuchać czytającą w radiu Marię Seweryn - była świetna.Żałowałam, że tylko urywki książki były w radiu czytane.)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaciekawiłaś mnie. Lubię książki opisujące inne kultury, choć może niekoniecznie jedzenie, bo ono najmniej mnie interesuje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam takie książki! Jeszcze z takiej babskiej perspektywy! Myślę, że kiedyś po nią sięgnę (choć jako tradycjonalistka pewnie w papierowej formie).

  OdpowiedzUsuń
 4. Zazwyczaj takich książek po prostu nie czytam, ale przyznam, że ta mnie zainteresowała w małym stopniu. Choć Bliski Wschód jest mi całkowicie obcy, a jego kultury nie znam, to z miłą chęcią to zrobię.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts with Thumbnails