czwartek, 3 stycznia 2013

"Biała lwica" H. Mankell - audiobook


Czyta: Leszek Filipowicz
Język: polski
Czas trwania: 17 h 2 m 
Format: mp3 
Rok wydania: 2012W ostatnich miesiącach zgłębiłam już prawie całą twórczość Henninga Mankella z Kurtem Wallanderem w roli głównej. Najczęściej w formie słuchanej – audiobook tworzy niesamowity klimat, czasami wczuwam się w niego dużo lepiej niż przy samodzielnym czytaniu książki tradycyjnej. „Biała lwica” to trzecia książka w cyklu szwedzkiego pisarza, u mnie tradycyjnie poznana w porządku dowolnym. Tym razem Mankell przybliża nam problemy apartheidu w RPA i zgrabnie przenosi akcję także do Ystad, gdzie na kolejne śledztwo czeka już Wallander.

Początkowo słuchacz może czuć się trochę zagubiony, akcja przeskakuje ze Szwecji do RPA, a wątki wydają się być zupełnie nie związane ze sobą. W Afryce trwa planowanie zamachu, a policja z Ystad poszukuje zaginionej agentki nieruchomości. Śledztwo gmatwa się jeszcze bardziej, gdy oprócz ciała kobiety, policjanci znajdują odcięty palec czarnoskórego mężczyzny, nie wiadomo czy te sprawy łączą się ze sobą. Wallander poszukuje mordercy, jednocześnie puszczając wici wśród informatorów za mężczyzną bez palca. 

„Biała lwica” to ciekawy kryminał, z bardzo dobrze rozbudowanym tłem politycznym Afryki z początku lat 90. Mankell zręcznie przybliża nam świat płatnych zabójców, walkę o władzę w najwyższych kręgach i temat apartheidu. Zbliżamy się do najbliższego otoczenia Nelsona Mandeli i prezydenta de Klerka, które jest opisane żywo, z charakterystycznymi postaciami. Uważam, że powieść szybciej trafi do bardziej wymagających słuchaczy, bo jest cięższa niż jego poprzednie książki. Wydaje się też, że jest w niej mniej Wallandera niż w innych. Niemniej słuchacz z przyjemnością będzie śledził rozwój akcji i intrygę, która została zaplanowana w odległej Republice Południowej Afryki. Czasami ma się wrażenie, że Mankell nie napisał kryminału, a reportaż polityczny. 

Po poprzednich dobrych doświadczeniach z Leszkiem Filipowiczem jako lektorem, także i teraz jestem z niego zadowolona. Głos wyraźny, bez zbędnych przerw, a co najważniejsze nie usypiający, co zdarza się w niektórych przypadkach.
 
Audiobook "Biała lwica" do wygrania u mnie! Zgłoszenia TU.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts with Thumbnails