środa, 29 maja 2013

"Gramy dalej" A. Del Piero


Wydawnictwo: Sine Qua Non
Język oryginału: włoski
Tłumaczenie: Marcin Nowomiejski
Ilość stron: 192
Rok wydania: 2013„Gramy dalej” Alessandro Del Piero z pewnością nie jest typową autobiografią. Włoski piłkarz, który spędził prawie całą swoją karierę w Juventusie Turyn szczędzi czytelnikom szczegółowych informacji o swoim dzieciństwie, początkach z piłką, pierwszych meczach i poszczególnych wydarzenia, które zazwyczaj są elementami tego typu książek. Ale, żebyście nie zrozumieli mnie źle: te elementy się pojawiają, jednak nie są opisywane krok po kroku, a taki układ tłumaczy sam piłkarz pisząc, że prawdziwe autobiografie pisze się na końcu. Kilka razy wspomina o tym, że ludzie twierdzą, że wiedzą o nim wszystko, a tylko niewielu zna go od podszewki, i prawdopodobnie to było podstawą do spisania prawdy o nim samym. Książka ta jest zbiorem wartości, którymi od dziecka kieruje się Del Piero, pełno w niej ideałów i prawd, od lat brakujących we współczesnych sporcie. „Gramy dalej” jest bardzo dobrym wstępem do rozmyślań i rozmów o moralności i wartości, które teraz „promuje się” w piłce nożnej. 


Del Piero podzielił swoją książkę na dwanaście rozdziałów, przy czym dziesięć z nich dotyczy najważniejszych dla piłkarza elementów uprawiania sportu drużynowego. Wspomina między innymi o talencie, pasji, poświęceniu, duchu drużyny czy stylu, dodatkowo rozwijając te hasła o własne doświadczenia, nie tylko te przyjemne, ale także smutne. Nie zabraknie w tej książce emocji, szczerych wyznań i życiowych doświadczeń, którymi chce podzielić się z innymi osobami. 

„Gramy dalej” czyta się szybko, chociaż, co jakiś czas warto się zatrzymać i przemyśleć poruszane tematy czy prezentowane zasady. Czytelnicy dowiedzą się z niej m.in.: czym jest dla Del Piero uczciwość, zwłaszcza, że jest warta tego, by nawet przegrać mistrzostwo. Jednak przede wszystkim to opis drogi, która prowadziła od marzeń małego chłopca, aż do ich spełnienia. Mogę szczerze przyznać, że to piękna i wartościowa historia, tym cenniejsza, że prawdziwa. 


Książkę chciałabym polecić zwłaszcza młodym osobom, dopiero zaczynającym przygodę ze sportem czy przede wszystkim z piłką nożną. Wielkie kluby i znani piłkarze cieszą oko, są niezwykle medialni, ale warto zwrócić uwagę na to, co tak naprawdę jest w tym wszystkim najważniejsze i czy gdzieś pod drodze Ci idole nie pogubili trochę ideałów. Alessandro Del Piero jest prawdopodobnie jednym z ciekawszych przykładów sportowca, którego warto naśladować. Recenzja napisana (i wcześniej opublikowana) na portalu Time4men.pl

3 komentarze:

  1. Genialny na boisku i po za nim. Mam tą książkę, czeka "na swoją kolej" ale z tego co widzę, muszę się za nią zabrać jak najszybciej :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Czytałem kilka biografii piłkarzy, ale ten sport nie należy do moich ulubionych.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts with Thumbnails