poniedziałek, 13 stycznia 2014

Filmy, na które czekam w pierwszym półroczu 2014 roku

Co prawda nie oglądam zbyt wiele filmów w roku. Zwłaszcza tych nowych, nie pilnuję dokładnie dat premier, ale postarałam się wyłuskać kilka filmów, które swoimi opisami/zwiastunami zainteresowały mnie na tyle by je tutaj umieścić:

"Pod mocnym aniołem" reż. W. Smarzowski

Premiera: 17.01.2014

Jerzy (Robert Więckiewicz) jest pisarzem i alkoholikiem. Poznajemy go w momencie, w którym uwierzył, że może wygrać z nałogiem. Zakochuje się w młodej dziewczynie (Julia Kijowska) i wreszcie czuje, że ma po co i dla kogo żyć. Jednak nie wytrzymuje długo. Pewnego dnia idzie prosto do baru Pod Mocnym Aniołem, gdzie zaczyna pić... 
 
"Sierpień w hrabstwie Osage" reż. J. Wells

Premiera: 24.01.2014

Komedia obyczajowa "Sierpień w hrabstwie Osage" to zabarwione sarkastycznym humorem spojrzenie na trudną relację matki (Meryl Streep) i jej trzech dorosłych córek (Julia Roberts, Juliette Lewis, Julianne Nicholson), które opuściły rodzinny dom, dystansując się od bliskich i od przeszłości. Pewnego dnia powracają i muszą zmierzyć się z emocjami, które niegdyś doprowadziły do niezgody. To film, który nie unikając wzruszeń opowiada uniwersalną historię o rodzinnych więzach. Jest w nim przejmująca prawda, ale także wielka nadzieja na to, że wspólnie przeżywany kryzys stanie się dla bohaterek początkiem rozwiązania konfliktów z przeszłości. 


"Złodziejka książek" reż. B. Percival

Premiera: 31.01.2014

Łącząca realizm z magią opowieść o dorastaniu dziewięcioletniej dziewczynki, która wysłana zostaje do rodziny zastępczej w Niemczech w czasach II wojny światowej. Dzięki swej jedynej pasji, książkom wykradanym skąd się da, odkrywa niesamowity świat, który pozwala przetrwać jej samej i jej bliskim.


"Tajemnica Filomeny" reż. S. Frears

Premiera: 21.02.2014

Filomena Lee (Judi Dench) jest prostą, religijną Irlandką. Jako młoda dziewczyna zaszła w ciążę  i zhańbiona została odesłana do klasztoru. Tam urodziła dziecko, które zakonnice oddały do adopcji. 50 lat później Filomena postanawia odnaleźć syna. Pomaga jej Martin Sixsmith (Steve Coogan) – błyskotliwy dziennikarz polityczny, zainteresowany kontrowersyjnym tematem.

"Kamienie na szaniec" reż. R. Gliński

Premiera: 7.03.2014

"Być zwyciężonym i nie ulec – to zwycięstwo." Oto dewiza jaką w życiu kierują się trzej młodzi przyjaciele Alek, Zośka i Rudy. Harcerze, maturzyści warszawskiego liceum snujący ambitne plany na przyszłość przerwane przez wrzesień 1939 roku. Wkraczają w dorosłość w niezwykle dramatycznych czasach, które stawiają ich przed wyborem – przetrwać za wszelką cenę, czy przyłączyć się do walczących o wolną Ojczyznę, ryzykując wszystko. Chłopcy, wychowani w patriotycznych domach, kształtowani przez harcerskie ideały, postanawiają walczyć. Stają się żołnierzami i choć codziennie ocierają się o śmierć, to jednak nawet w tych okrutnych czasach potrafią żyć pełnią życia. Walczą ofiarnie i z honorem. Odchodzą "jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec", zostawiając po sobie wielką lekcję przyjaźni, honoru i miłości do Ojczyzny.

 
"Camille Claudel, 1915" reż. B. Dumont

Premiera: 25.04.2014

Historia wybitnie uzdolnionej francuskiej rzeźbiarki. Pochodząca z ubogiej rodziny Camille Claudel (Juliette Binoche) od najmłodszych lat tworzyła prace, które znawców sztuki zaskakiwały dynamicznością i nowatorstwem. Nie mając żadnego oparcia w rodzinie, kobieta została kochanką Auguste Rodina. Po stracie dziecka zniszczyła większość swoich prac i zapadła w głęboką depresję. Umieszczona przez brata w szpitalu psychiatrycznym, spędziła w nim 30 lat bez kontaktu z najbliższymi.

4 komentarze:

 1. O tak, na "Pod Mocnym Aniołem" czekam z niecierpliwością.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie mogę się doczekać "Złodziejki książek" oraz "Kamieni na szaniec". ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czekam na "Kamienie na szaniec", choć znając mnie będę płakała, tak jak na książce - chyba że reżyserowi coś nie wyjdzie. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Na "Filomenę" na "Złodziejkę" i na "Kamienie" czekam. Te filmy chciałabym bardzo zobaczyć

  OdpowiedzUsuń

Related Posts with Thumbnails