poniedziałek, 4 października 2010

"Niewidzialny" M. Jungstedt


„Niewidzialny” ukazał się w 2003 roku w Szwecji, u nas niestety dopiero teraz dzięki wydawnictwu Bellona. Jest to pierwsza z 7 części kryminałów z Andersem Knutasem, który jest komendantem policji i głównym bohaterem cyklu. Autorka, Mari Jungstedt jest znaną szwedzką dziennikarką, jej powieści zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt języków. Na podstawie cyklu powstał także serial w niemieckiej telewizji.

Akcja powieści rozgrywa się na Gotlandii, szwedzkiej wyspie słynącej z pięknych, malowniczych widoków. Zwana jest ona także Wyspą Wikingów. Magiczna aura, dziewicza przyroda, nienaruszone zabytki oraz świadomość, że pochodzi stamtąd Pippi Långstrump, czynią ją jeszcze bardziej ciekawą. Gotlandia jest ulubionym miejscem turystów oraz Skandynawów pragnących odpocząć od wielkiego miasta.Właśnie tam, przed samym rozpoczęciem sezonu turystycznego zostaje zamordowana kobieta, która przyjechała na kilka dni ze Sztokholmu by odpocząć w domku nad morzem. Podejrzenie pada na jej konkubenta, z którym pokłóciła się poprzedniego wieczoru na spotkaniu z przyjaciółmi. Morderstwo jest wyjątkowo okrutne, a morderca nie zawahał się także przed zabiciem psa swojej ofiary. Odnalezieniem sprawcy ma zająć się Anders Knutas i policja z Visby. Rozpoczyna się wyścig z czasem, ponieważ policja jest naciskana przez władze wyspy z racji otwarcia sezonu turystycznego. Niestety wciąż nie ma żadnych śladów zabójcy, a jedynym podejrzanym jest konkubent ofiary. Gdy policja znajduje dowody jego winy, zostaje aresztowany, a mieszkańcy Gotlandii mogą odetchnąć z ulgą. Jednak nic nie może być takie proste. Po krótkim czasie, policja znalazła kolejną ofiarę, mająca takie same rany i jak w poprzednim przypadku... majtki w ustach. Podejrzanego trzeba wypuścić i szukać dalej, ale jak to zrobić jeśli nie ma żadnych śladów?


Policja nie wie nawet czy kobiety są wybierane przypadkowo czy coś jednak je łączy? Czy seryjny morderca uderzy po raz kolejny? Dodatkowo śledztwo utrudnia reporter Telewizji Szwedzkiej - Johan Berg, który wie zawsze prawie tyle samo co policja, otrzymując wiadomości od swojego informatora. Reporter uwikłał się także w romans z przyjaciółką pierwszej ofiary – Emmy.

Powieść przede wszystkim dla fanów kryminałów skandynawskich. Czyta się szybko, historia wciąga, a czytelnik będzie miał dobrą rozrywkę na jakieś dwa wieczory. Momenty narracji mordercy były świetnym uzupełnieniem i możliwością poznania jego motywu.

4,5/6
Chętnie przeczytam następne części cyklu. Głównie dla komendanta policji o takim wspaniałym nazwisku :)

Książkę wygrałam w konkursie wydawnictwa Bellona.

Egzemplarz można wygrać w konkursie portalu Zbrodnia w Bibliotece.

4 komentarze:

 1. No ja też na nazwisko od razu zwróciłam uwagę!:))
  A w sumie to się cieszę na modę na te skandynawskie kryminały, bo powiem szczerze lubię ich chłodny klimat i zazwyczaj są dobrze napisane. Dopisuje sobie do listy i pozdrawiam:))

  OdpowiedzUsuń
 2. ja też do listy dopisuję, bowiem i Skandynawia to moje marzenie i kryminały lubię:) pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cóż za nazwisko, hah :))

  Mimo tego, chętnie się zapoznam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię skandynawskie kryminały, dlatego cieszę się, że właśnie kupiłam tę książkę. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts with Thumbnails