wtorek, 20 września 2011

"Jutro" J. Marsden

Gdy jest się nastolatkiem często marzy się o wyjeździe ze znajomymi z dala od rodziców, ich spojrzeń, komentarzy, chcą mieć takie prawdziwe wakacje, podczas których będzie można się sprawdzić. Podobnie było z Ellie i Corrie, które zaprosiły swoich przyjaciół na biwak do tajemniczej kotliny zwanej Piekłem. Sama droga prowadząca do tego miejsca także nie miała być łatwa, bo trzeba było pokonać skalne urwiska, którym ktoś nadał nazwę Szatańskich Schodów. Jednak stopień trudności, legenda o zamieszkującym Piekło pustelniku, dziewicza przyroda, kilka dni bez opiekunów i braku obowiązków to pociągająca wizja dla młodych poszukiwaczy przygód. Wyjazd był tak wspaniały jak sobie wymarzyli, sprawdzili siebie, siłę przyjaźni, a między niektórymi osobami narodziło się coś więcej. Wszystko zmieniło się po wyjeździe z gór, kiedy okazało się, że Piekło, wbrew swojej nazwie było bezpiecznym azylem, a prawdziwy koszmar rozpoczął się poza jego granicami. Zrozumieli wtedy, że prawdziwy sprawdzian jest dopiero przed nimi, a ceną ich niepowiedzenia będzie życie ich najbliższych i los ich kraju.

Ciężko jest mi wyobrazić sobie świat, jaki zastali główni bohaterowie po powrocie z wyjazdu. Puste domy, martwe lub bardzo wycieńczone zwierzęta, brak elektryczności i przede wszystkim zaginięcie wszystkich mieszkańców miasta. W tym momencie z pewnością odczuwali mieszaninę strachu, niepokoju, szoku i niedowierzania. Przecież jeszcze kilka dni temu byli tylko grupą młodzieży, która chciała zachłysnąć się wolnością, a teraz stali się prawdopodobnie jedynymi osobami, które mogą walczyć o wolność swojego miasta.

Czytając książkę warto zwrócić uwagę na zmiany, jakie pojawiają się w zachowaniu bohaterów. Ze stanu emocjonalnego bezpieczeństwa bardzo szybko przechodzą w codzienną walkę o swoje życie. Bohaterowie wiedzą, że nie pomoże im nikt z dorosłych i mogą korzystać jedynie z tego, czego nauczyli się do tej pory. W ekstremalnych sytuacjach zaczęły ujawniać się w nich cechy osobowości, które wcześniej były ukryte. Nowa rzeczywistość zmusiła bohaterów do zaufania sobie nawzajem i nauczenia się pokonywania strachu i pozornej bezsilności, bo jedynie wspólne działanie mogło pozwolić im przetrwać. Musieli przestawić swój system wartości i zapomnieć o zasadach, którymi kierowali się do tej pory, ponieważ zaczęła się wojna, a ich przeciwnicy nie cofnęli się przed niczym, by osiągnąć cel. Autentyczności dodaje pierwszoosobowa narracja, która upodabnia ją do dziennika nastolatki. Dzięki temu możemy bezpośrednio poznać odczucia jednej z głównych bohaterek, Ellie.

Czytając powieść Johna Marsdena bardzo łatwo zrozumieć, dlatego właśnie ona została wybrana do promowania czytelnictwa wśród młodzieży. Szybka akcja, bardzo dużo emocji, przygoda, zmuszenie do myślenia i natychmiastowej reakcji, to tylko nieliczne spośród ważnych elementów tej książki. „Jutro” ma w sobie niezwykłą ilość materiału dydaktycznego, który w bardzo prosty sposób może być przyswojony przez młodych czytelników. Przy tym chciałabym zaznaczyć, że powieść przekracza granice wiekowe, więc starsi czytelnicy także z łatwością odnajdą w niej coś dla siebie. Mimo, że niektóre momenty wydawały mi się trochę niemożliwe, a radzenie z trudnościami za łatwe, to gratuluję autorowi pomysłu.

„Jutro” jest pierwszą z siedmiu części o przygodach młodych bohaterów. Na podstawie książki powstał film „Tomorrow, When The War Began" (2010).

10 komentarzy:

 1. Jestem bardzo ciekawa tej książki. Nieco przypomina mi serię "Gone..." M.Granta i może dlatego też bardzo mnie intryguje. Jak będę miała okazję to z chęcią przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie osobiście pierwsza część nie zachwyciła, ale za to druga już była lepsza a obecnie przeczytałam trzecią i ta jest rewelacyjna, tak więc polecam kolejne cykle.

  OdpowiedzUsuń
 3. @kamykowy - niestety nie jestem w stanie powiedzieć Ci na ile ta seria przypomina "Gone..." bo nie czytałam książki Granta, uważam jednak że powinna Ci się spodobać :)

  @cyrysia - to widzę, że świetnie się cały cykl zapowiada :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam 1 i 2 część - muszę się zabrać do czytania :)
  a z tego co pisze cyrysia - 3 też trzeba kupić :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę się w końcu zabrać za tę serię :). A do tego jeszcze wybieram się na spotkanie z tym autorem, więc wstyd byłoby tego nie przeczytać xD.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Właśnie zastanawiałam się czy zakupić tą książkę i chyba muszę to zrobić. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam książkę i nawet film oglądałam. Naprawdę zapowiada się świetna seria. Mam już drugi tom i czekam niecierpliwie na trzeci ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam całą tę serię w planach i coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że warto jej poszukiwać :) Póki jeszcze jestem "młoda" i średnio zgorzkniała - bo na Szeptem chyba jestem za stara xD

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo lubię tę serię i zgadzam się z Tobą, że jest ona naładowana dydaktyzmem, ale w bardzo fajny, nienachalny sposób. Niedługo zabieram się za trzecią część i cieszę się bardzo, bo zauważyłam w tej serii tendencję zwyżkową.

  OdpowiedzUsuń
 10. Oj, ta recenzja podniosła nieco mojego ducha, który podupadł po wczorajszym pożyczeniu "Jutra" i przeczytaniu miażdżącej recenzji o niedojrzałości tekstu...
  Dzięki!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts with Thumbnails