sobota, 28 stycznia 2012

Top 10: ulubieni bohaterowie

Top 10 to akcja, przy okazji której raz w tygodniu na blogu pojawiają się różnego rodzaju rankingi, dzięki którym czytelnicy mogą poznać bliżej blogera, jego zainteresowania i gusta. Jeżeli chcesz dołączyć do akcji - w każdy piątek wypatruj nowego tematu na dany tydzień.

Dziś przyszła pora na... Dziesięciu ulubionych bohaterów!


Przyznam szczerze, że mam nadzieję iż z wytypowaniem ulubionych bohaterów pójdzie mi łatwiej niż z bohaterkami. Bo choć kobiety także można wykreować w książkach ciekawie, to jednak właśnie mężczyźni są najczęściej tymi ciekawszymi, niekoniecznie głównymi bohaterami. Zgaduję (bo wciąż nie jestem pewna ostatecznej dziesiątki), że to raczej panowie z kryminałów i szeroko pojętej fantastyki będą wiedli prym w moim rankingu. Przyczyna jest prosta, to właśnie te gatunki czytałam najczęściej, właściwie od małego.


Herkules Poirot z kryminałów Agathy Christie

W kryminałach Christie zaczytuję się od bardzo dawna, jako że jest ich sporo, oczywiście nie zgłębiłam jeszcze wszystkich, ale wiem jedno: uwielbiam Herkulesa Poirota. Jest taki zabawny z tym swoim umiłowaniem porządku i przestrzeganiem etykiety. W śledztwach jest konsekwentny, ufa logice i swojemu rozumowi, a przede wszystkim dostrzega szczegóły, obok których większość osób przeszłaby obojętnie. Jego czułym punktem są wąsy, nie lubi jak ktoś z nich drwi ;)


Jakub Wędrowycz z książek Andrzeja Pilipiuka

Jakub, mieszkaniec Wojsławic, jednej z najpopularniejszych bohaterów w polskiej fantastyce. Bimbrownik, egzorcysta i pasożyt społeczny w jednym. Uwielbia trunki bardzo mocno procentowe i odsyłanie w niebyt wszelakich stworów (wilkołaków, wampirów i innych dziwactw), zręcznie posługuje się niejednym narzędziem, a jego sława zdecydowanie przekracza granice gminy. Jakub dostarczył mi dużo śmiechu podczas czytania książek Pilipiuka.
 Windsor Horne Lockwood III z książek Harlana Cobena
 Brak grafiki, Wina mogę sobie tylko wyobrażać, i choć nie jest on w moim typie, to ma w sobie coś fascynującego. Niemożliwie bogaty,  przebiegły i inteligentny. Potrafi zrobić użytek z pieniędzy, jest w stanie załatwić wszystko w bardzo krótkim czasie. Mimo swojego chłodu i dystansu, sprawia wrażenie człowieka, którego chciałabym mieć wśród swoich znajomych. 
Kurt Wallander z kryminałów Henninga Mankella
Bardzo dobry policjant, prywatnie borykający się z różnymi problemami. Rozwodnik, nie mający zbyt wielu przyjaciół, większość czasu poświęcający swojej pracy, w życiu uczuciowym jest nieporadny i niepewny swego. Jednocześnie świetnie rozwiązuje zagadkowe morderstwa, choć czasami jego zachowanie jest trochę "fajtłapowate". Ujął mnie wieloma brakami do ideału, bo nie jest ani młody, ani przystojny, a jego życie poza pracą to pasmo porażek i złych wyborów. Właśnie to sprawia, że potrafię go polubić, bo wydaje się normalnym facetem.Fred i George Weasley z serii "Harry Potter" J. K. Rowling

Najzabawniejsi bohaterowie z "Harrego Pottera', uwielbiałam ich żarty i różne anegdoty. Za każdym razem, gdy się pojawiali, można było liczyć na kupę śmiechu. Seria bardzo dużo dzięki nim zyskała, w każdej sytuacji potrafili znaleźć jakieś plusy, a ich inteligencja i szybkie reakcje bardzo często ratowały innych bohaterów od nieprzyjemności.


Hagrid z serii "Harry Potter" J. K. Rowling
Wbrew pozorom i swojemu wyglądowi Hagrid to jest naprawdę miły i nie skrzywdziłby nawet muchy. Z upodobaniem hodował pająki i smoki, a co z tego wyszło, ten kto czytał wie doskonale. Hagrid jest jedną z najbardziej pozytywnych postaci w serii, nie da się go nie lubić.
Hannial Lecter z książek Thomasa Harrisa 
Przerażający, nieprzeciętnie inteligentny morderca, którego stworzył T. Harris. Mimo, że wzbudza strach, jednocześnie fascynuje czytelnika sposobami na oszukiwanie policji i wszystkich zainteresowanych. Nie chciałabym znaleźć się blisko niego, ale rozmowa z nim mogłaby być niezwykle interesująca.  


Śmierć z serii "Świat Dysku" Terry'ego Pratchetta

Kto czytał ten z pewnością kojarzy Śmierć z wypowiedziami "drukowanymi literami". Właściwie w każdej części wyczekuję jego pojawienia się i błyśnięcia kolejnym fajnym tekstem. Zdecydowanie jedna z zabawniejszych postaci w Świecie Dysku. 
Dick Sowerby z "Tajemniczego ogrodu" F. Hodgson Burnett 
Prostolinijny, sympatyczny chłopiec, opiekujący się zwierzętami i potrafiący żyć w zgodzie z przyrodą. Wzór do naśladowania. Idealny materiał na przyjaciela. Zdjęcia powinny kierować do stron, z których je "użyczyłam" na potrzeby tego rankingu.

11 komentarzy:

 1. Świetnych facetów wybralaś, Dick, no nie wspominająć o Śmierci którego uwielbiam :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgodzę się, co do tego, że męskie postacie są często lepiej wykreowane i są bardziej wyraziste niż kobiece - dlatego ciężko mi było znaleźć 10 i odpuściłam :( Co do Lectera się zgadzam ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. rozrzut odwrotnie proporcjonalny do potrzeb strzelniczych, ale tu akurat czapki z głów - szeroki wachlarz postaci

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię Wina,chłopca z "Tajemniczego ogrodu" i wszystkich z Harry'ego Pottera.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pana Śmierć (Śmiercia?) znam jedynie z genialnych cytatów, zamieszczanych tu i ówdzie i straszliwie go lubię, choć książek Pratchetta nie czytam.

  I oczywiście podzielam zachwyt bohaterami Pottera!

  OdpowiedzUsuń
 6. Hannial Lecter cudowny, wspaniały facet. Może chora jestem, ale jego inteligencja jest bardzo pociągająca. Śmierć? Zawsze i wszędzie. Gdyby przyznawali wirtualnego Nobla to ona powinna dostać jednego za słuszne poglądy na życie :))

  OdpowiedzUsuń
 7. ooo Śmierć z serii Świat Dysku jest rewelacyjna :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Herkules na pewno znajdzie się także w moim zestawieniu - uwielbiam go :)
  Do Pratchetta robię już chyba setne podejście i nie mogę się zabrać.

  OdpowiedzUsuń
 9. Oho w tym top 10 trzeba wziąć udział :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Fred i George, genialne postacie.
  Obserwuję i pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts with Thumbnails