poniedziałek, 2 stycznia 2012

Zapowiedzi #1

Od początku stycznia ruszam z nowym/starym pomysłem. Nowym dla mnie, a starym, bo wielu blogerów już od jakiegoś czasu dodaje takie posty. Planowo będzie to raz na miesiąc, może częściej. I mam nadzieje, że nie zapomnę o tym.


Tytuł: "Listy do młodego pisarza"
Autor: Mario Vargas Llosa
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 23.01.2012

"Czy Llosa mógł zostać kimś innym niż pisarzem?
Dlaczego każdy pisarz „żywi w swoim ciele żarłocznego solitera”?
Jakim najkrótszym opowiadaniem świata autor się zachwyca?

Według laureata literackiej Nagrody Nobla pisanie powieści odpowiada temu, co robi striptizerka, kiedy rozbiera się przed publicznością i ukazuje swoje obnażone ciało. Powieściopisarz dokonuje tej operacji w przeciwnym kierunku.
W co zatem autor Szelmostw niegrzecznej dziewczynki „ubiera” swoje historie?
W Listach do młodego pisarza Llosa zdradza tajniki warsztatu. Szczerze mówi o obsesjach, z jakich wyrasta jego literatura. Nie boi się obnażać twórczych strategii. Przyznaje się do książkowych miłości i nienawiści. I konsekwentnie nas uwodzi, wprowadzając w mroczny świat swojej perwersyjnej wyobraźni" 


Tytuł: "Dwaj łakomi Włosi"
Autor: Antonio Carluccio, Gennaro Contaldo
Wydawnictwo: Muza S.A.
Data wydania: styczeń 2012

"Ta wyjątkowa, fascynująca książka jest uzupełnieniem popularnej serii programów kulinarnych emitowanych przez telewizję BBC. Została napisana przez dwóch dobrych przyjaciół podczas ich niezwykłej podróży do ojczyzny i wykracza poza utarte schematy, obrazuje sposób postrzegania przez obu autorów Włoch, zarówno w przeszłości, jak i obecnie. Zawiera zestaw klasycznych włoskich dań, produktów, a także innych elementów, które odzwierciedlają zmiany w stylu i charakterze włoskiej kuchni i wpływ, jaki współcześnie mają na nią kuchnie innych rejonów świata. Pozwala odnaleźć kulinarne dziedzictwo Włoch, dawne tradycje i współczesne zwyczaje oraz odkrywa duszę włoskiej kuchni.
Opowieści zabarwione poczuciem humoru autorów, ich życiową mądrością, ciekawością świata i wspólną pasją tworzenia dobrego i prostego jedzenia.

Ponad 100 przepisów pozwalających odkryć prawdziwe włoskie potrawy, charakterystyczne dla cucina povera."  


Tytuł: "Najlepsze dania Billa"
Autor: Bill Granger
Wydawnictwo: Muza S.A.
Data wydania: styczeń 2012

"Przepisy Billa Grangera na potrawy, które możemy znaleźć w jego cenionych restauracjach.

Restaurator, autor książek, gospodarz kulinarnych programów telewizyjnych i opiekuńczy ojciec jest kucharzem samoukiem. Jego entuzjastyczne, radosne podejście do gotowania i doświadczenie życiowe zapewniły mu popularność, niegasnącą od wielu lat. W tej książce prezentuje 100 klasycznych przepisów na bułeczki śniadaniowe, owsiankę, naleśniki, rosół z makaronem, zupę z dyni, różne sałatki, spaghetti i sosy do nich, pieczone mięsa i ryby, kruche ciasto, tartę cytrynową, zapiekane banany i wiele innych. Przypomina potrawy z dawnych lat, upraszcza techniki, eliminuje kłopotliwe składniki i nadaje swoim ulubionym daniom nowoczesny kształt." 
 

Tytuł: "Kapliczki i krzyże przydrożne w Polsce"
Autor: Tomasz Czerwiński
Wydawnictwo: Muza S.A.
Data wydania: styczeń 2012

"Kolejna książka z serii Ocalić od zapomnienia podzielona jest na trzy zasadnicze części : krzyże przydrożne, kapliczki, święci polskich kapliczek. Autor, znany etnograf opisuje najciekawsze i najpiękniejsze formy tej przydrożnej architektury w różnych regionach Polski. Nie jest to jednak monografia, celem publikacji jest popularyzacja tych pereł polskiego krajobrazu. Wszak trudno sobie wyobrazić np. Podlasie bez krzyży przydrożnych, czy Warmię bez kapliczek z czerwonej cegły. Kapliczki i krzyże przydrożne są bowiem nierozerwalnie związane z naszą kulturą narodową.

Uzupełnieniem zasadniczego tekstu są: słowniczek wyjaśniający profesjonalne pojęcia, wybór przysłów, teksty na niektórych kapliczkach, czy legendy związane z tymi obiektami . Książka, jak wszystkie tytuły z tej serii jest bardzo bogato ilustrowana."

Tytuł: "Zapomniane"
Autor: Cat Patrick
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 12.01.2012

"Przeszłość. Teraźniejszość. Przyszłość. Która z nich ma największe znaczenie?

Mam problem: Widzę migawki przyszłości, jakby to były wspomnienia. Ale przeszłość jest dla mnie tajemnicą. Pamiętam, co będę miała na sobie jutro i kłótnię, która zdarzy się dopiero po południu. Ale nie wiem, co jadłam wczoraj na kolację. Radzę sobie dzięki notatkom, mamie i najlepszej przyjaciółce, Jamie, i system jakoś działa... Do czasu. Bo teraz wszystko się sypie. Jamie się buntuje. Mama nie mówi mi prawdy. I nie widzę w swojej przyszłości chłopaka, za którym szaleję. Ale dzisiaj go kocham. I chciałabym zapamiętać na zawsze, jak bardzo.." 


Tytuł: "Dzieci demonów"
Autor: J. M. McDermott
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 17.01.2012 

"Pełnokrwiste, mroczne fantasy o świecie skażonym przez demony.

Bezimiennych, sługi bogini Elishty, przed laty zapędzono do podziemi. Niestety, ich pomiot, zrodzony przez śmiertelne kobiety, wciąż plugawi te ziemie. To półdemony, przeklęta krew. Wszystko, czego dotkną, zostaje skażone. Chroniący się w miastach ludzie wysłali ich tropem Wędrowców Błogosławionej Erin – biegających z wilkami członków watahy. Nie spoczną, dopóki nie wytropią ostatniego z dzieci demonów. Co jednak, jeżeli potomkowie Bezimiennych mają dusze?"Przeszukując strony wydawnictw zauważyłam jak wiele ich się teraz zrobiło. Nie mam możliwości ogarnięcia tego wszystkiego. Druga myśl, która mi się nasunęła, to taka, że wiele wydawnictw nie aktualizuje na bieżąco strony z zapowiedziami, a nawet niektóre ich nie posiadają. Tak jak swego czasu Enga zauważyła na fb - brakuje strony, na której byłyby tylko zapowiedzi. Profesjonalnie i bez pomyłek.

9 komentarzy:

 1. Super. Ja już mam też prawie gotowego posta z zapowiedziami i mam zamiar raz/dwa razy w miesiącu robić zestawienie nowości. Będę na pewno zaglądać do Ciebie, bo już widzę, że zwróciłaś uwagę na pozycje, które mi gdzieś umknęły.

  OdpowiedzUsuń
 2. dokładnie to samo zamierzam zrobić :) 3mam kciuki za systematyczność :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pomysł bardzo fajny! Na pewno będę zaglądać:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Właśnie zabieram się za czytanie książki "Zapomniane". Nie ukrywam, że jestem jej bardzo ciekawa ;)

  Zgadzam się z Tobą i Engą - przydałaby się porządna strona z zapowiedziami książkowymi, bo czasami znaleźć jest coś tak trudno, że szok.

  OdpowiedzUsuń
 5. ja już sobie ostrzę ząbeczki na mojego kochanego Llosę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. w pełni się zgadzam. Brak uaktualnień, brak informacji, ogólny chaos... człowiek dowiaduje się przez przypadek że coś zostanie wydane...

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawią mnie "Zapomniane" i to na ich premierę z niecierpliwością czekam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nieustanny rozwój, zwłaszcza na blogach, jak tu się odnaleźć? :)

  Listy do młodego pisarza, już sobie zapisałem. Na pewno zajrzę, ale czy doczekam się tej chwili? :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts with Thumbnails