piątek, 30 marca 2012

"Piramida" H. Mankell - audiobook


 
Czyta: Leszek Filipowicz
Język: polski
Czas trwania: 14 godz. 4 min.
Format: mp3 (2 płyty CD)
Rok wydania: 2012
Moja przygoda z audiobookami rozpoczęła się od książki Henninga Mankella „Mężczyzna, który się uśmiechał”, nic więc dziwnego, że gdy otrzymałam okazję wysłuchania kolejnego kryminału tego autora, zgodziłam się z wielką chęcią. „Piramida” to zbiór opowiadań przedstawiających przeszłość komisarza Wallandera.

W zbiorze opowiadań znajdziemy pięć historii, w których Henning Mankell przedstawił czytelnikom perypetie z początkowych lat kariery Kurta Wallandera w Malmö i Ystad. Czytelnicy poznają komisarza jako młodego chłopaka, który postanowił wstąpić do policji wbrew woli swojego ojca. Dowiedzą się dlaczego rozpadło się jego małżeństwo z Moną, którego owocem była córka – Linda. Opowiadania rzucają także światło na trudne relacje z ojcem oraz wyjaśniają powody zgorzknienia policjanta w późniejszych powieściach. W każdym z opowiadań Wallander ma do rozwiązania trudne śledztwo, nieraz ociera się o śmierć, gdy próbuje znaleźć odpowiedz na własną rękę. 

Nietypowa forma literacka dla szwedzkiego pisarza – opowiadania, w tym przypadku doskonale spełnia swoją rolę. „Piramida” daje odpowiedz na wiele pytań, które mogły nasunąć się czytelnikom po przeczytaniu powieści o dalszych losach Kurta Wallnadera. Jest to przedstawienie pełnego obrazu postaci szwedzkiego detektywa, ponieważ bez tego zbioru jego przeszłość wydawała się niepełna, a postać jakby wyłaniała się z cienia. Takie wrażenie może mieć każdy, kto rozpoczynał swoją przygodę z książkami o Kurcie od powieści „Morderca bez twarzy”. 

Lektor, Leszek Filipowicz nie zawiódł moich oczekiwań, potrafił zainteresować mnie tekstem, nie usypiając i sprawić, że z przyjemnością wsłuchiwałam się w czytaną przez niego historię. Po raz kolejny namawiam osoby chcące rozpocząć swoją przygodę z audiobookami od kryminałów Mankella. „Piramidę” polecam na początek, ponieważ wtedy można poznać przygody Wallandera w układzie chronologicznym.

Polecam.

PS. Audiobook można wygrać u mnie w konkursie. Szczegóły TUTAJ

2 komentarze:

  1. Noo to teraz mogę mieć tylko nadzieję, że wygram :D Hihi :]

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie znam pisarza, jednak zaciekawiła mnie ta pozycja po Twojej recenzji ;D

    OdpowiedzUsuń

Related Posts with Thumbnails