poniedziałek, 30 kwietnia 2012

"Upał" M. Ciszewski


Wydawnictwo: Znak literanova
Język oryginału: polski
Rok wydania: 2012
Ilość stron:  416Po zimowych wydarzeniach, opisanych w książce „Mróz”, podinspektor Jakub Tyszkiewicz powraca w kolejnej powieści Marcina Ciszewskiego pt. „Upał”. Fabuła dotyczy zapewnienia bezpieczeństwa kibicom podczas ćwierćfinałowego meczu Mistrzostw Europy: Polska – Niemcy w sytuacji prawdopodobnego zagrożenia zamachem terrorystycznym. Taki mecz jest marzeniem wielu kibiców, więc gdy staje się faktem, nie dziwi, że to wydarzenie przyciąga także zainteresowanie terrorystów, chcących wykorzystać obecność wielotysięcznego zbiorowiska ludzi i kilkudziesięciu ważnych osób na Stadionie Narodowym. Policja i odpowiednie służby, w tym przede wszystkim Biuro Zwalczania Terroryzmu Centralnego Biura Śledczego od wielu miesięcy przygotowuj się na każdą ewentualność prawdopodobnego zamachu, rozpatrując różne scenariusze i wykorzystując wiele nowoczesnych zabezpieczeń. Początek turnieju Euro 2012 upływa w spokojnej atmosferze, jednak kilka dni przed ćwierćfinałem, zaczyna sprawdzać się jeden z najgorszych scenariuszy. Służby zostają postawione w stan gotowości, czas ucieka, a w grę wchodzi nawet odwołanie meczu. 

Marcin Ciszewski w doskonały sposób odwzorował zachowania policjantów w obliczu kryzysu, z jakim do tej pory mieli styczność jedynie teoretycznie. Autor stworzył scenariusz zaskakującego ataku terrorystycznego, przedstawiając go ze wszystkimi szczegółami. Na mnie, jako laiku, zarówno skomplikowane systemy zarządzająco – informatyczne, jak i działania jednostek policyjnych oraz wojskowych zrobiły duże wrażenie. Przez większą część książki miałam wrażenie tak dużej realności przedstawionej historii, że chciałam włączyć radio lub program informacyjny w telewizji by sprawdzić czy te zamachy nie wydarzyły się naprawdę. 

„Upał” to typowa męska literatura, pełna napięcia, szybkich zwrotów akcji oraz bohaterów, których praca jest głównym elementem życia. Próżno w tej książce szukać kobiet, które decydowałyby o zachowaniu mężczyzn lub wpływały na plan ich dnia. Autor przedstawia związki bohaterów według schematu, w którym najważniejsza jest służba państwu i bezpieczeństwo innych ludzi, a miłość, choć ważna zostaje odstawiona na drugi tor. Te cechy, a także brak zbędnych opisów, wyzwalanie wielu emocji i skutecznie stopniowane napięcie sprawiają, że to książka, która powinna trafić w gusta większości czytelników płci męskiej. Marcin Ciszewski buduje historię na podstawie całkiem prawdopodobnego w tych czasach scenariusza zamachu terrorystycznego, który może wydarzyć sie podczas Mistrzostw Europy 2012.  

Nie mogę doczekać się kolejnej książki Ciszewskiego z Jakubem Tyszkiewiczem w roli głównej. 

[Recenzja napisana dla portalu Time4men.pl]

10 komentarzy:

 1. Zapowiada się bardzo ciekawie, może kiedyś po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. czy ja wiem czy tylko dla facetów? To że niewiele miejsca poświęca się mówieniu u uczuciach - nie znaczy że ich nie ma (zarówno Maria jak i Helena). Skończyłem czytać wczoraj, sam notki jeszcze nei stworzyłem, ale rzeczywiście lektura świetna - czyta się szybko i wciąga!

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba się skuszę. Dzisiaj skończyłem czytać podobną książkę o CBŚ i bardzo mi się spodobała. Recenzja jest na moim blogu: http://ksiazki-recenzja.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Zaintrygował mnie ten tytuł. Co prawda nie znajdzie ona na priorytetowej liście lektura, jednak z całą pewnością do niej zajrzę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Intrygujące ;D Przyznam, że takiej pozycji dawno nie czytałam, więc może warto ^^

  OdpowiedzUsuń
 6. Zakochałam się w książkach Ciszewskiego po Mrozie, Upał już czeka w mp3.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. świetne są :) ja też zakochałam się w jego książkach po "Mrozie" :)

   Usuń
 7. Książka jest rewelacyjna :)

  Równie ciekawa recka i trochę inne spojrzenie:

  http://www.recenzja-ksiazki.pl/

  OdpowiedzUsuń

Related Posts with Thumbnails