piątek, 15 czerwca 2012

"Biedny Tom już wystygł" M. Jennings


Wydawnictwo: Oficynka
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Anna Sawicka-Chrapkowicz
Rok wydania: 2011
Ilość stron: 360„Biedny Tom już wystygł” to trzecia książka autorstwa Maureen Jennings, która ukazała się na polskim rynku nakładem wydawnictwa Oficynka. Po raz kolejny autorka zabiera czytelników w podróż do XIX wiecznego Toronto, wiernie przedstawiając tamtejsze realia. Także tym razem detektyw Murdoch ma do rozwikłania zagadkową śmierć, a śledztwo ma wyższą rangę z racji tego, że zmarłym okazał się jeden z konstabli. Autorka z pewnością nie pozwoli czytelnikowi nudzić się podczas powrotu do trochę sennego, ale i niebezpiecznego miasta.

Murdoch się nie zmienił, wciąż jest nieśmiały wobec kobiet, samotny, często wraca myślami do nieżyjącej ukochanej. W pracy za to stanowczy, konkretny i obowiązkowy, potrafi rozwiązać nawet z pozoru niemożliwe śledztwa. Zmierzenie się z samobójczą śmiercią kolegi, którego widziało się zaledwie dzień wcześniej, nie jest łatwe, dlatego za wszelką cenę Murdoch chce dowiedzieć się dlaczego Wicken podjął taką decyzję. Śledztwo zaprowadza go w zupełnie nowe obszary, a przy okazji światło dzienne ujrzały grzeszy innych mieszkańców Toronta. 

Największymi zaletami tej książki, jak i całej serii są świetnie nakreślone postacie, odwzorowanie ich zachowań, obyczajów czy strojów. Toronto z końca XIX wieku wydaje się tak realistyczne, że aż trudno uwierzyć, że pisze o nim autorka współczesna nam, a nie swoim bohaterom. Do tego całości dopełniają okładki, całkowicie wpisujące się w przedstawianą epokę. Osobom lubującym się w szybkich, krwawych kryminałach, Jennings może nie przypaść do gustu, ale także to wolne rozgrywanie akcji bardzo dobrze pasuje do tej serii.

3 komentarze:

  1. jestem zbyt mały koneser kryminalów, bo nie mam preferencji szybki/wolny lubię dobry kryminal ot i co :P

    OdpowiedzUsuń
  2. Ooo, podoba mi się ten aspekt historyczny - może się skusze ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Hmm, czytałam już dość dawno, ale z tego, co pamiętam podobało mi się

    OdpowiedzUsuń

Related Posts with Thumbnails