wtorek, 5 czerwca 2012

"Gol" R. Rigby


Wydawnictwo: Polityka/ seria: Piłkarska "Złota Jedenastka"
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Jerzy Łoziński
Rok wydania: 2012
Ilość stron: 160

Który z młodych piłkarzy, grających często na własnych podwórkach i szkolnych boiskach, nie marzy by stać się gwiazdami pokroju Messiego czy Cristiano Ronaldo? Móc stare, rozpadające się korki zamienić na najnowszy model butów od znanej firmy sportowej, a nierówne boiska i często niekompletne bramki na piękne stadiony z całego świata? Myślę, że z pewnością wielu, a najbardziej Ci, którzy z gry w piłkę chcieliby uczynić sposób na życie. To właśnie oni najchętniej będą identyfikować się z historią Santiago, który z lokalnej drużyny w Los Angeles, trafia do składu Newcastle United. 

„Gol”, jako książka oparta na scenariuszu filmowym, ma wszystkie jego zasadnicze elementy: przemianę biednego bohatera w ważną osobę, łut szczęścia jej towarzyszący, drobne problemy i przeciwników, których pokonanie ostateczni daje jeszcze więcej satysfakcji, wielka miłość i szczęśliwe zakończenie. „Filmowość” książki widoczna jest także w dialogach, sposobach przedstawianie i zmian akcji czy samej historii bohaterów. Czytelnik śledzi oczami wyobraźni opisywane wydarzenia, choć niestety przez zamieszczone fotosy z filmu, bohaterowie przybierają postać konkretnych osób. 

Książka o losach Santiago, jest dość krótka, właściwie do przeczytania w jeden dzień. Miła, przyjemna, przewidywalna jak większość „filmowych” historii, ale jednocześnie wciągająca. Łatwa w odbiorze, choć niestety tak samo atwa do zapomnienia w krótkim czasie.

Polecam fanom „sportowych” książek. Warto też rozejrzeć się za filmem o tym samym tytule.

3 komentarze:

  1. Nie interesuję się piłką nożną, więc tym razem spasuję :)

    OdpowiedzUsuń
  2. widziałam Gol 2 ale podobal mi się bardzo więc popatrzę może uda mi się zdobyć :)

    OdpowiedzUsuń
  3. W takim razie zostanę tylko przy filmie jeśli książka nic nowego nie wniesie..:)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts with Thumbnails