wtorek, 25 września 2012

"Major" M. Ciszewski - audiobook


Czyta: Adam Ferency
Język: polski
Czas trwania: 14 godz. 25 min
Format: mp3
Rok wydania: 2010Mając w pamięci świetne książki Marcina Ciszewskiego: „Mróz” i „Upał”, postanowiłam sięgnąć po jedną z jego wcześniejszych powieści. Miałam okazję przesłuchać „Majora” w interpretacji Adama Ferencego, więc nawet się nie zastanawiałam czy książka należy do jakiegoś cyklu. Niestety dziś okazało się, że to drugi tom serii, i sprawdziło się dziwne wrażenie, które miałam podczas słuchania, że „powinno być już coś wcześniej”. Niemniej, jeżeli pominąć to odczucie, to powieść jest zgrabnie napisana, a fabuła niewiarygodnie wciągająca. To takie trochę inne spojrzenie na czas II Wojny Światowej.

Pierwszy Samodzielny Batalion Rozpoznawczy wyrusza na wojnę do Afganistanu, jednak tam nie dociera, i z 2007 roku, przenosi się do 1939 roku – ten czas autor opisuje w powieści „www.1939.com.pl”. Współcześni żołnierze mają przewagę nad swoimi przeciwnikami za sprawą wiedzy o wydarzeniach z przeszłości, posiadaniu lepszej broni i rozwiązań taktycznych. Jednak mimo wszystko, przebywanie w wojennej rzeczywistości nie jest łatwe, tym bardziej, że okres, w którym rozgrywa się akcja „Majora” dotyczy momentu podjęcia decyzji o likwidacji warszawskiego getta. Dużo akcji, ciekawe odzwierciedlenie przeszłości oraz wprowadzenie wątku „podróży w czasie” sprawia, że słuchacz nie może się nudzić. 

Marcin Ciszewski stworzył ciekawe postacie polskich dowódców, którzy chcą odmienić losy wojny dzięki wiedzy historycznej, jaką nabyli w przyszłości. Niestety wciąż są zwykłymi ludźmi, którzy potrzebują komuś zaufać, z kimś się zaprzyjaźnić czy mieć kogo obdarzyć uczuciem. Te ludzkie odruchy, mimo, że potępiane, momentami sprawiają, że nawet generałowie i porucznicy mogą być w niebezpieczeństwie. Powieść, chociaż dotyka tematu niełatwego, ma także momenty humorystyczne, np. Amerykanami, którzy przybyli z przyszłości, nie mają wystarczającej wiedzy o wydarzeniach z okresu 1939-1945, by zapobiec najgorszym wypadkom, dotyczących ich kraju. Przyjemnie słucha się także o tym, jak stworzony oddział AK psuje szyki gestapowcom na każdym kroku, często wyprzedzając ich kroki i decyzje. 

Bardzo lubię, gdy Adam Ferency jest lektorem w audiobookach, jednak w tym przypadku, ciężko było mi się „wbić” w czytaną przez niego powieść. Głównie było tak dlatego, że przed „Majorem”, była jeszcze inna książka, więc byłam dość zdezorientowana szybkością rozgrywanej akcji od samego początku. Dla osób, które będą czytać/słuchać chronologicznie, tego problemu z pewnością nie będzie. Wracając do lektora – czyta bardzo dobrze, ten męski głos jest zdecydowanie na miejscu, bardzo dobrze wchodzi w poszczególne role, więc nie ma problemu z rozpoznaniem poszczególnych bohaterów w dialogach. 

Pozwólcie, by Marcin Ciszewski zabrał Was w czas niebezpieczny, pełen grozy i zaskakujących zwrotów akcji, gdzie nawet wiedza sprawdzona i ugruntowana może okazać się niewystarczająca, a szczęśliwie przez wszystkie zaułki może przejść tylko ktoś, komu emocje i uczucia są zupełnie obce.

3 komentarze:

  1. uwielbiam II wojnę światową, ale w sensie jako okres w historii i wszelkie opowieści z nią związane, więć po serię chętnie siegnę;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja "Upał" bardzo miło wspominam, moim zdaniem to naprawdę udana sensacyjna pozycja, więc miło słyszeć, że to nie był jego jednorazowy wyskok:-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie do końca jestem przekonana do tej książki, ale skoro tak polecasz... :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts with Thumbnails