piątek, 28 września 2012

"Noc i ciemność" A. Christie - audiobook


Czyta: Roch Siemianowski
Język: polski
Czas trwania: 6 godz. 28 mim. 18 s.
Format: mp3„Noc i ciemność” Agathy Christie czytałam dość dawno temu, pamiętam jednak to uczucie niepokoju, które we mnie pozostawiła. Niedawno zaczęłam sobie odświeżać jej kryminały w formie audiobooków, więc nadszedł czas na odświeżenie także tego. Do tej pory, gdy widzę gdzieś wiersz Wiliama Blacke’a mam w pamięci tą historię. Jednym słowem – klasyka.

Michael Rogers to prosty, raczej mało zamożny chłopak, które ma kilka marzeń w życiu: chce znaleźć i poślubić bogatą żonę, kupić wymarzoną działkę i postawić na niej dom, zaprojektowany przez znanego architekta. Nierealne mrzonki w jednej chwili stają się rzeczywistością. Chłopak poznaje bajecznie bogatą Amerykankę, z którą potajemnie bierze ślub, kupuje „Cygańskie Gniazdo” i oczekuje z radością na koniec budowy wymarzonego domu. W swoim szczęściu, nie ma zamiaru przejmować się klątwą, która podobno ciąży na terenie posiadłości i przepowiednią starej Cyganki. Nie chce wierzyć w nią nawet wtedy, gdy zaczynają się kłopoty.


To z pewnością zupełnie inny kryminał, niż te, do których fani autorki są przyzwyczajeni. Akcja rozwija się powoli, przypomina raczej powieść obyczajową niż czysty kryminał, ponieważ brak w nim od początku zbrodni, nie pojawia się także żaden z głównych detektywów, których stworzyła autorka. Warto jednak poczekać, śledzić akcję, wczuć się w ten tajemniczy, narastający nastrój grozy i dać się zaskoczyć. Bo zakończenie jest czymś, co wbija w fotel, cała sielanka była tylko oszustwem, na który dają się nabrać wszyscy czytelnicy. A wszystko to po czasie ciągłego oczekiwania i niepokoju. Po czymś takim poznaje się dobrych pisarzy, potrafią przeskoczyć z jednego, znanego szablonu, w coś zupełnie innego. 

"Każdego ranka, każdej nocy,
dla męki ktoś na świat przychodzi
Każdego ranka, każdej nocy,
dla szczęśliwości ktoś się rodzi.
Jedni się rodzą dla radości,
inni dla nocy i ciemności."
/William Blake "Wróżby Niewinności"

Audiobook słuchało mi się świetnie, polecam jako porę wybrać wieczór – natychmiastowe wczucie się w nastrój gotowe. Rocha Siemianowskiego nie trzeba nikomu przedstawiać, jest lektorem idealnym, więc podobnie było w tym przypadku. Słucha się szybko, audiobook trwa lekko ponad sześć godzin.

4 komentarze:

 1. Czyli dzień haftowania na ten przykład :D

  Posłucham na pewno, tylko pierwej muszę zapoznać się z tymi Herkulesowymi powieściami :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Powoli przekonują się do wersji czytanych :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubie ksiazki Agathy Christie, ale jeszcze nie mialem okazji posluchac zadnego audiobooka :)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Kiedyś uwielbiałam książki Agathy Christie, teraz już nic z nich nie pamiętam, więc możliwość posłuchania audiobooków to świetna okazja. Z panem Rochem już się znamy z książki Kolacja z zabójcą, faktycznie fajnie się go słucha :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts with Thumbnails