czwartek, 27 września 2012

"Studium w szkarłacie" A. C. Doyle - audiobook


Czyta: Janusz Zadura
Język: polski
Czas trwania: 5 godz. 30 min
Format: mp3
Rok wydania: 2011

Cykl o Sherlocku Holmesie to klasyka, którą wypada znać. Dość długo omijałam wersję pierwotną – książkową, a znałam postać detektywa-amatora zarówno z filmów, serialu, jak i gier komputerowych. Wszystko to jednak było tylko namiastką prawdziwego spotkania z detektywem. Niedawno otrzymałam do recenzji audiobook „Dolina strachu”, czyli czwartą część cyklu, więc decyzja była prosta: trzeba jak najszybciej poznać trzy wcześniejsze tomy – także w postaci „słuchanej”.

„Studium w szkarłacie” to pierwszy tom cyklu, ważny głównie z powodu spotkania doktora Watsona i Sherlocka Holmesa – czyli głównych bohaterów kolejnych powieści i opowiadań Arthura Conana Doyle’a. Powieść podzielona jest na dwie części: pierwsza dotyczy spotkania z Watsonem i śledztwa, które prowadzi londyński detektyw, natomiast druga przedstawia losy i motywy kierujące zabójcą. Przeskok pomiędzy obiema częściami jest dość zaskakujący, a przynajmniej tak to odebrałam słuchając książki. Prawdopodobnie przy wersji tradycyjnej przejście do drugiej części jest mniej odczuwalne. 

Pierwsza część powieści jest bardzo wciągająca i obfitująca w wiele wydarzeń. Narratorem jest doktor Watson, który swoje wrażenia zapisywał w dzienniku. Druga część rozgrywa się wiele lat wcześniej, na innym kontynencie, i przez długi czasu zupełnie nie wiadomo, co ma wspólnego ze śledztwem Holmesa w Londynie, szczególnie, że przerywa je w kluczowym momencie. Powieść pod względem szybkości akcji ma niewiele wspólnego z obecnie wydawanymi kryminałami, jest raczej spokojna, momentami nawet nudnawa, ale to przyjemna odmiana. 

Janusz Zadura jako lektor był świetny. Podoba mi się jego interpretacja powieści, chociaż trochę chyba przesadził z głosami policjantów ze Scotland Yardu – są zbyt głośne. Akcję prowadzi szybko i lekko, nie ma czasu na zbędne przerwy. Zasłuchałam się i nawet nie wiem kiedy powieść się skończyła.  

Jeżeli jeszcze nie znacie cyklu o słynnym detektywie-amatorze to zachęcam Was do przeczytania/wysłuchania „Studium w szkarłacie”.

3 komentarze:

 1. Również mam w planach zapoznanie się z książkami, bo filmy uwielbiam ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię książki Doyle'a :)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. muszę poznać przygody Scherlocka;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts with Thumbnails