wtorek, 11 grudnia 2012

"Barça. Za kulisami najlepszej drużyny świata" G. Hunter

 
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Michał Pol, Piotr Czernicki-Sochal
Rok wydania: 2012
Ilość stron: 408„Barça. Za kulisami najlepszej drużyny świata” to książka pełna informacji, niezwykle rozbudowana, często skupiona na szczegółach. Jej autor, Graham Hunter, nie chciał pozostawić niejasności, po takim zatytułowaniu swojej pracy – dla niego Barça jest najlepsza i jego publikacja tego dowodzi. Z drugiej strony nie jest to książka, którą czyta się w jeden wieczór, z racji wielu rozdziałów, różnych stylów, krótkich wtrąceń sprawiających, że nie wszystko jest spójne i doskonałe. Z pewnością jest to publikacja, do której autor przygotował się starannie, widać to, w wykorzystanych materiałach czy przytoczonych pozycjach. 

Hunter rozpoczyna swoją książkę finałem Ligi Mistrzów na Wembley czyli najważniejszym wydarzeniem, które zamknęło usta ostatnim niedowiarkom życzącym FC Barcelona przegranej. Później przedstawia kolejne etapy tworzenia się mistrzowskiej drużyny, przywołuje najważniejsze mecze i zwraca uwagę na szczegóły. Wiadomo jednak, że w każdej drużynie najważniejsi są ludzie, i to właśnie na nich skupia się dziennikarz. Czytelnicy (jeśli jeszcze tego nie wiedzą) poznają twórców obecnego stylu Barçy i dowiedzą się o przyjaźniach, jakie łączą poszczególnych zawodników. Wiele jest także o trenerze, który osiągnął tak dużo w jednym sezonie – nieocenionym Pepie Guardioli. Publikacja Grahama Huntera jest kompendium wiedzy o mistrzowskiej Barcelonie, ale pełnym nie analiz i wyliczeń, lecz napisanym w lekkim reporterskim stylu. 

Niestety ilość faktów, ciekawostek i informacji nie pozwala na przeczytanie tej książki jednym tchem. Uważam wręcz, że należy ją sobie dawkować z tej racji. O pomstę do nieba woła także korekta: błędów jest wiele, są to zarówno literówki, jak i braki wyrazów, nie wspominając już o błędach interpunkcyjnych. Niestety jest to najgorzej wydana pod tym względem książka wydawnictwa Sine Qua Non z jaką miałam do czynienia. Przeraża mnie to, że można wypuścić na rynek tak złą pod względem korekty publikację, zwłaszcza, gdy nastawia się na szeroki krąg odbiorców.


Pomijając korektę, książka Grahama Huntera to pozycja, którą mogę polecić każdemu kibicowi FC Barcelona. Szczegółowa, świetnie przygotowana, wyczerpująca – czas mistrzowskiej Barçy pokazany ze wszystkimi jej elementami. Uważam, że osoby, które mają do katalońskiego klubu negatywne nastawienie także powinni po nią sięgnąć, w końcu najlepszym należy się szacunek.
 
Recenzja napisana dla portalu Time4men.pl

3 komentarze:

 1. Mi tam nic ust nie zamknelo,:) fatalnie ze wydaja ksiazki o takiej tematyce dobrej, a jakosc tak fatalna. Moze nie mozna miec wszystkiego,?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uważam, że przy dzisiejszych narzędziach i możliwościach nie mają prawa wychodzić tak złe książki pod względem korekty. Rozumiem, że liczy się kasa, szybkie wydanie itd., ale bez przesady. Po co zbierać recenzje z takimi fragmentami o błędach jak moja?

   Usuń
 2. Idą na ilość nie na jakość. Barcelona fanów ma wielu więc zarobią na tej książce:) Jako fanka barcy sama pewnie ją przeczytam...

  OdpowiedzUsuń

Related Posts with Thumbnails