piątek, 14 grudnia 2012

Książkowe inspiracje na Święta

Biały puch za oknem, wszędzie powoli robi się świąteczna atmosfera, rozświetlają się miasta i powstają dekoracje wewnątrz domów. Może ktoś już robi uszka, albo myśli o ciastach na te szczególne dni. A Ty wycierając kolejną półkę przed Wigilią pomyśl o tym, że w wolnym świątecznym czasie można poczytać więcej. Niekoniecznie o Świętach, chociaż osobiście polecam chociaż jedną lekturę, by jeszcze bardziej podbudować atmosferę i Twój wewnętrzny nastrój. 

Proponuję, nie zawsze typowo, trochę z przekąsem i żartem:

"Wiedźmikołaj" Terry Pratchett

Zapadła noc przed Nocą Strzeżenia Wiedźm. I jest zbyt spokojnie. Jest też śnieg, latają rudziki i gile, stoją ubrane drzewka, ale daje się wyraźnie zauważyć brak grubego osobnika, który przynosi zabawki... Susan musi go odnaleźć przed świtem. Inaczej nie wzejdzie słońce. Niestety, do pomocy ma tylko kruka z apetytem na gałki oczne, Śmierć Szczurów i boga kaca. Co gorsza, ktoś wsuwa się jednak przez komin. Tym razem niesie worek zamiast kosy, ale jest w nim coś nieprzyjemnie znajomego... To prawda, co mówią: Lepiej uważaj...


"Morderstwo w Boże Narodzenie" Agata Christie

We wspaniałej rezydencji zbiera się przed Bożym Narodzeniem cała rodzina bogatego Simeona Lee, złośliwego starca, tyranizującego otoczenie. W Wigilię Simeon Lee zostaje zamordowany. Szef miejscowej policji prosi o pomoc w śledztwie bawiącego w okolicy Herkulesa Poirot. Goście i domownicy zachowują się podejrzanie. Poirot ma wątpliwości, czy wszyscy są naprawdę tymi, za których się podają. A motyw? Czy była to zemsta za wyrządzoną przed laty krzywdę? Czy zwyczajna chęć zysku? Strach? Nienawiść? Szare komórki małego Belga tym razem muszą się porządnie napracować.


"Boże Narodzenie w Lost River" Fannie Flagg

Wzruszająca, pełna ciepła, tryskająca humorem opowieść o uzdrawiającej mocy przyjaźni, wiary i nadziei. Fannie Flagg udowadnia, że mimo wszelkich przeciwności losu należy cieszyć się każdą chwilą i nigdy nie przestawać wierzyć w cud. "W końcu nie wolno tracić nadziei". "Boże Narodzenie w Lost River" to powieść, która niezawodnie wprawi czytelnika w dobre samopoczucie. Pozytywna energia emanuje wprost z każdej strony tej amerykańskiej "opowieści wigilijnej".


"O, choinka! Czyli jak przetrwać święta" praca zbiorowa

Zbiór 22 zakręconych opowiadań świątecznych, stworzonych przez autorów z klubu Tfórca. Dostępny jako e-book na virtualo, do pobrania za darmo.
Do pobrania TU"Opowieść wigilijna" Charles Dickens

Najbardziej znana książka Karola Dickensa napisana w r. 1843. Jej akcja toczy się w dziewiętnastowiecznym Londynie. Samotnego, bogatego i zgorzkniałego skąpca Ebenezera Scrooge’a, który obsesyjnie nienawidzi Świąt Bożego Narodzenia, odwiedzają w noc wigilijną cztery zjawy. Pierwszą z nich jest duch jego wspólnika Marleya, za życia bezwzględnego w gromadzeniu bogactw cynika. Pojawia się on, by ostrzec przyjaciela przed grożącą mu karą. Gdy Scrooge bagatelizuje ostrzeżenie, pojawiają się kolejne duchy. Zabierają upartego starca w podróż w czasie i w przestrzeni do czasów radosnego dzieciństwa i pełnej optymizmu młodości, w ponurą teraźniejszość i tragiczną przyszłość. Scrooge uświadamia sobie, kogo skrzywdził, o jakich istotnych wartościach zapomniał i jaki będzie kres jego życia.

"Głos" Arnaldur Indridason

Morderstwo w hotelu tuż przed Bożym Narodzeniem to kłopot dla wszystkich. Dla opasłego dyrektora, drżącego o reputację zarządzanego przez siebie obiektu w sercu Reykjaviku. Dla policjantki Elinborg, martwiącej się, czy zdąży upiec świąteczne ciasteczka. Dla ekscentrycznego Brytyjczyka kolekcjonującego płyty winylowe z nagraniami chórów chłopięcych. Wreszcie dla komisarza Erlendura, choć akurat jego wcale nie ciągnie do pustego mieszkania pełnego książek o zaginięciach i śmierci. Ofiara to pracujący i mieszkający w hotelu od dwudziestu lat portier, złota rączka, cichy człowiek, który co roku przebierał się za świętego Mikołaja. W takim też stroju, z opuszczonymi spodniami, prezerwatywą na członku i raną kłutą w sercu znalazła go pokojówka. Komisarz Erlendur, ścigany przez demony przeszłości, kluczy w gąszczu kłamstw i plotek. Poznaje też ponure, mroczne historie. Jedna z nich zaczyna się tak: wiele lat temu pewien chłopiec, mający wyjątkowo piękny i czysty głos, stał u progu wielkiej kariery.


"Ominąć święta" John Grisham

Szaleństwo w sklepach. Korki na ulicach. Bezsensowne prezenty. Kłopotliwi goście. To po prostu Boże Narodzenie. A może by tak w tym roku nie kupować choinki? Niczego nie szykować? Luter wpada na genialny pomysł. Nie potrafi sobie jednak nawet wyobrazić, co czeka tego, kto ośmieli się marzyć, by ominąć święta."Noelka" Małgorzata Musierowicz

Akcja powieści rozgrywa się w wigilię Bożego Narodzenia, a jej główna bohaterka Elka, rozpieszczona przez ojca, dziadka i wuja, w wieku siedemnastu lat dochodzi do wniosku, że bynajmniej nie wszyscy mężczyźni na świecie darzą ją bezkrytycznym uwielbieniem i skłonni są do ulegania jej woli. Ten jeden dzień poczyni wielkie zmiany w egoistycznej osobowości Elki. Czy to za sprawą Terpentuli, czy Tomcia (wigilijnego Gwiazdora), czy też rodziny Borejków albo innych życzliwych w wigilijny wieczór ludzi, w Elce zachodzi zmiana, i to zmiana na lepsze.


"Zajazd "Jerozolima"" Martha Grimes

Nie ma bardziej depresyjnej pory niż Boże Narodzenie, tak przynajmniej sądzi sympatyczny inspektor. Niechętnie więc opuszcza rodzinny Londyn i wybiera się na święta do Newcastle, do okropnie nudnej kuzynki. Podczas postoju w małej miejscowości udziela pomocy samotnej kobiecie, która zasłabła. Skwapliwie przyjmuje jej zaproszenie na drinka i po miłej pogawędce oboje postanawiają zobaczyć się nazajutrz. Kiedy Jury przychodzi na spotkanie, okazuje się, że kobieta nie żyje. Zszokowany inspektor chce wyjaśnić okoliczności jej śmierci. Rozmawia z sąsiadką zmarłej, odwiedza sierociniec, w którym ta bywała. Śledztwo jest tym trudniejsze, że miejscowi policjanci nie darzą Jury'ego sympatią. Niebawem wychodzi na jaw, że kobieta została w dzieciństwie adoptowana przez znaną rodzinę szlachecką i że coraz więcej tropów prowadzi do zajazdu „Jerozolima".

6 komentarzy:

 1. Christie na pewno u mnie będzie czytana w święta :D Mam jeszcze te opowiadania, zagadka światecznego puddingu, czy jakoś tak. Też poczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Christie zapraszam na święta ;)
  Dickens to klasyk, uwielbiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiedziałam, że "Głos" dzieje się w okolicy świąt - muszę szybko po nią sięgnąć. "Zajazd Jerozolima" też chetnie bym przeczytała - uwielbiam książki tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Akurat "Głos" i "Zajazd Jerozolimę" wybrałam sobie w świątecznej kategorii wyzwania u Sardegny:-)...

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki Ci za te pozycje! Na Trójkę e-pik trzeba coś świątecznego przeczytać, a nie miałam pomysłu :) A tu proszę - taki Grisham wygląda zachęcająco :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Muszę przyznać, że ciekawe propozycje:)...nie wiem czy "Wiedźmikołaj" spodobałby mi się, bo miałam nieudane podejście do innych książek tego autora, ale jeżeli chodzi o resztę powieści z listy to jestem na tak:D

  OdpowiedzUsuń

Related Posts with Thumbnails