czwartek, 12 września 2013

"Zgliszcza" G. Olsen - ebook

 
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Jan Hensel
Format: epub
Rok wydania: 2013„Zgliszcza” to druga książka Gregga Olsena wydana przez wydawnictwo Prószyński i S-ka. Podobnie jak w poprzedniej powieści, akcja wydarzeń toczy się w Stanach Zjednoczonych. Kolejnym podobieństwem jest główna bohaterka – kobieta blisko związana z policją. Poza tymi podobieństwami reszta historii jest zupełnie inna, jednak - jak się na początku wydaje - przez to nie mniej interesująca. 

Emily Kenyon to samotna matka i policjantka, która większość swojego czasu spędza w pracy. Tak jest i tej nocy, gdy na północnym zachodzie USA przechodzi trąba powietrzna. Zgliszcza zniszczonych domów przeszukują całe grupy ludzi, wśród których nie brakuje policjantów. W jednym z miejsc, gdzie stał wcześniej dom czteroosobowej rodziny, odnalezione zostają ciała: mężczyzny, kobiety i małego chłopca. Szczegółowe oględziny zwłok wskazują na morderstwo... Jednocześnie policja odkrywa, że wśród gruzów nie ma starszego syna Martinów, który jakby zapadł się pod ziemię. Niedługo później w nocy znika córka policjantki – Jenna. Czyżby i jej zagrażał morderca?


Olsen mimo, że szybko przechodzi do sedna akcji, to jednocześnie długo nakreśla poszczególne wątki. Otrzymujemy więc mocno rozbudowaną grupę bohaterów, która nie ogranicza się do osób najbliższych Emily. W powieści jest także druga, trochę krótsza historia o seryjnym mordercy, który zabijał kobiety kilkanaście lat wcześniej na tym samym terenie. Tu wkracza często wykorzystywany motyw, którym autor dodatkowo chciał przyciągnąć czytelników i z pewnością to mu się udało. Niestety nie było w tym jednak nic odkrywczego. 

Książkę czyta się dość szybko, chociaż szczegółowość opisów poszczególnych czynności głównej bohaterki może niekiedy nużyć, a nawet zniechęcać. Mam jednak słabość do tego typu książek i nie miałam zamiaru jej odkładać. Powieść Olsena ma swoje minusy, a wśród nich przede wszystkim schematyczność, przez co uważam, że jest średniakiem w swoim gatunku. Szkoda także, że autor w jednej powieści użył zbyt wielu mocnych akcentów, bo mamy tu i tornado, i morderstwo, i niewyjaśnione historie sprzed lat. Wszystko się miesza i tworzy miszmasz zamiast dobrego tekstu. Mam nadzieję, że następnym razem będzie lepiej.
 

2 komentarze:

 1. Czytałam jedną jego książkę - "Zazdrość" - i na wiecej nie mam ochoty.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetnie się ta książka prezentuje, muszę ją chyba dodać do listy planowanych książek i być może przeczytać :) Zaobserwowałem cie i myślę ze ty tez to zrobisz :)

  A w między czasie zapraszam na mojego nowego bloga także o książkach,proszę zostawić ślad po sobie
  - http://www.pozytywniezaczytany.blogspot.com/

  Pozdrawiam Damian.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts with Thumbnails