niedziela, 17 listopada 2013

"Pokój straceń" J. Deaver - ebook


Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Łukasz Praski
Format: epub
Rok wydania: 2013Pierwszą książkę Jeffery’ego Deavera przeczytałam kilka lat temu, a do tej pory tych przeczytanych książek jest już trochę więcej. Jako, że autor jest dość „płodny” to nie wiem kiedy uda mi się przeczytać wszystkie. Autor stworzył świetną detektywistyczną parę: Lincolna Rhyme i Amelie Sachs, którzy są bohaterami jego dziesięciu książek, w tym także „Pokoju straceń”.

Tym razem duet Rhyme i Sachs zostaje włączony do śledztwa prowadzonego przez prokurator Nance Laurel. Mają za zadanie wytropić i postawić przed sądem osoby odpowiedzialne za zamach na obywatelu USA - Robercie Moreno. Od samego początku sprawa wygląda na polityczną, zwłaszcza, że Amerykanin od dawna przejawiał negatywny stosunek do własnego rządu i kraju. Nikt jednak nie podejrzewał, że sprawy są aż tak poważne, bo prawdopodobnie winni są wysoko postawieni ludzie. Można sobie wyobrazić, że nie będzie to łatwa przeprawa. 


Deaver postawił na ciekawy wątek: jak reaguje państwo na obywateli, którzy nie uchodzą za idealnych oraz nie mają takich samych poglądów jak wszyscy. Zwraca uwagę na to, gdzie kończy się granica niezadowolenia i wolności słowa, a gdzie zaczyna niebezpieczna słowna i czynowa przepychanka, wobec której nie można pozostać obojętnym. Przeraża także rzeczywistość, w której różne agencje bezpieczeństwa i inne tajne komórki państwowe mają tak niewyobrażalną siłę i możliwość decydowania o losach jednostek danego państwa. 

Powieść pełna jest zaskakujących wątków, zwłaszcza główna oś historii jest tak zaplątana, że niełatwo odkryć prawdziwy motyw morderstwa. Autor wykorzystuje najnowsze technologie, widać, że jego powieści nie zatrzymują się w miejscu. Warto zwrócić także uwagę na napięcie na linii Rhyme – Sachs, chociaż w tym wypadku jest akurat pozytywne. 


Jeśli lubicie thrillery Jeffery’ego Deavera to z pewnością się nie zawiedziecie.
 

1 komentarz:

  1. Nie znam jego książek i jakoś szczególnie nie ciągnie mnie do niej. Wydaje się być fajna, ale nie poczułam tego czegoś ;)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts with Thumbnails