piątek, 15 listopada 2013

"Skazana" H. Kent - ebook


Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Jan Hensel
Format: epub
Rok wydania: 2013„Skazana”, debiutancka powieść Hannah Kent ma niezwykle niepokojącą okładkę. To ona w głównej mierze intryguje i zachęca do zapoznania się z opisem. Dalej jest jeszcze ciekawiej: XIX wieczna Islandia i przerażający, a jednocześnie wzruszający proces i oczekiwanie na egzekucję. Historia Agnes Magnúsdóttir jest oparta na faktach, przez co jeszcze bardziej zaciekawia i skłania czytelników do zastanowienie się, gdzie jest granica fikcji i rzeczywistości. 

Agnes Magnúsdóttir zostanie zapamiętana jako ostatnia kobieta skazana na śmierć w Islandii. Została oskarżona o zabójstwo dwóch mężczyzn. Jej historia rozeszła się naprawdę szerokim kręgiem, a wiele osób wytykało ją palcami. Hannah Kent podjęła się przedstawienia historii kobiety, która została zraniona, a wyrok sprawił, że dla większości Islandczyków stała się przedmiotem czy bestią, ale już nie była w ich oczach człowiekiem. 


„I wtedy zobaczyłam tłum. Z początku nie zorientowałam się, dlaczego ci ludzie tam stoją, mężczyźni i kobiety, wszyscy nieruchomi i milczący. Była też służba i dzieci z okolicy. Pojęłam, że nie na mnie się gapią. Pojęłam, że ci ludzie nie widzą mnie. Byłam dwoma martwymi mężczyznami. Byłam płonącym domem. Byłam nożem. Byłam krwią.”
 


„Skazana” to wzruszająca i przejmująca powieść o walce o siebie i swój wizerunek, zarówno w oczach innych, jak i własnych. Zwłaszcza, że przez cały czas wszystkich dręczy pytanie: co tak naprawdę się tam wydarzyło? Kto jest winny? Atmosferę niepokoju podsyca świetnie budowane napięcie. Autorka powoli przedstawia coraz więcej faktów, które jednocześnie poznają czytelnicy, jak też i rodzina, u której więźniarka ma oczekiwać na egzekucję. 

Surowość Islandii podkreśla piękno powieści, świetnie odpowiada nastrojom pasującym wśród bohaterów. Zwłaszcza opisy zimy, mroźnych wieczorów i walki z żywiołem robią wrażenie i sprawiają, że czytelnik zastanawia się na tym, jaki wpływ ma taki klimat na kształtowanie się charakterów. 

Jednak najmocniejszą stroną powieści są świetnie dopracowani bohaterowie. Zwłaszcza postaci: Agnes, młodego wikariusza czy rodziny Jóna Jónssona naprawdę są dobrze rozbudowane pod względem psychologicznym. Autorka mimo dość chłodnego stylu, przekazuje wiele emocji i to jest z pewnością jej duży plus. Bardzo dobry debiut.  

Losy Agnes posłużyły także za scenariusz filmowy do filmu „Agnes” z 1995 roku.
 

4 komentarze:

 1. Hmmm... w sumie chyba nie do końca moja bajka, chociaż... kto wie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie zwróciłam uwagi dotychczas na tę książkę a przecież całkiem niedawno szperałam w ofercie wydawnictwa, ale teraz dzięki twej recenzji będę miała ową pozycje na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Posiadam w wersji papierowej , rewelacja.

  OdpowiedzUsuń
 4. już kilka razy po nią sięgałam w księgarni i za każdym razem odkładałam na półkę miotana wątpliwościami :) choć historia jest tak intrygująca, że chyba w końcu będę musiała dać jej szansę :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts with Thumbnails