sobota, 28 grudnia 2013

"Pożegnanie wolności" S. Blædel - ebook


Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Język oryginału: duński
Tłumaczenie: Iwona Zimnicka
Format: epub
Rok wydania: 2013Skandynawskie kryminały wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością, a z każdym rokiem przybywa książek w rozpoczętych cyklach. Podobnie jest w przypadku duńskiej pisarki, która wydała kilka kryminałów z Louise Rick w roli głównej. Oczywiście u nas te powieści zostały wydane z kilkuletnim opóźnieniem, a zainteresowanie nimi z pewnością spowodowała wspominana wcześniej przeze mnie popularność skandynawskiej literatury w naszym kraju. „Pożegnanie wolności” to czwarta część cyklu. 


Zauważyłam, że Sara Blædel lubi, gdy kryminał wnosi coś więcej do wyobraźni i życia czytelnika niż tylko zwykłą intrygę. Autorka stara się poruszać problemy, które są elementami otaczającej nas rzeczywistości. Tym razem skupiła się na handlu kobietami i prostytucji, w co bardzo często zaangażowane są gangi i różni przestępcy, chcący dorobić się na wolności i życiu innych osób. W tym przypadku niebezpieczeństwo czeka zwłaszcza na łatwowierne kobiety, mamione wizją zachodniego dobrodziejstwa, szybkiego zarobku i zdecydowanego zwiększenia standardu życia. I właśnie w takiej rzeczywistości akcję swojej nowej powieści umiejscowiła Dunka.


Na Skelbækgade w dzielnicy Vesterbro nocą znaleziono zamordowaną kobietę, której bestialsko podcięto gardło. Asystent kryminalna Louise Rick wraz z kolegami z kopenhaskiej Komendy Miejskiej Policji rozpoczyna śledztwo. W tym samym czasie synek Camilli Lind, dziennikarki z działu kryminalnego „Morgenavisen”, a zarazem przyjaciółki Louise, znajduje wraz z kolegą noworodka porzuconego w kościele. Wszystkie ślady w sprawie ze Skelbækgade wskazują na handel kobietami z Europy Wschodniej. Louise przekonuje się, że ma do czynienia z bezwzględnymi gangsterami, gotowymi usunąć każdego, kto stanie im na drodze, i bez skrupułów upominającymi się o stary dług.

„Pożegnanie wolności” ma dość brzydką okładkę. Uważam, że kryminały można przestawić bardziej finezyjnie i ciekawie, bez potrzeby odstraszania potencjalnego czytelnika. Rozumiem, że grafikiem kierowało nawiązanie do treści książki, ale jest ono zbyt widoczne i zdecydowanie zbyt mocno podkreślone. Obawiam się, jak będzie wyglądała okładka następnej części cyklu...

Sara Blædel kontynuuje wcześniej rozpoczęte wątki, ale głównie skupia się na losach Louise Rick i jej przyjaciółki Camilli. Oparcie intrygi na prostytucji i handlu kobietami bardzo się autorce udało. Głównie z racji, że lubię, gdy intryga nie jest „sucha” i skupia się jedynie na morderstwie i szukaniu sprawcy. Autorka przedstawiła tragedię kobiet ze wschodu, które szukały w Danii lepszego życia. Sara Blædel wprowadza także drugi bardzo ważny wątek, którego jednak nie chciałabym teraz zdradzać. 

Zaskoczyło mnie szybkie zakończenie książki. Miałam szczerą nadzieję na rozwinięcie całej sytuacji. Chociaż z drugiej strony wyglądało na to, że sama autorka była zaskoczona rozwojem akcji i jakby nie wiedziała co dalej z nią zrobić. Oby w kolejnym tomie cyklu zostało to lepiej nakreślone. 

Nie jest to moja ulubiona seria, wciąż nie jestem przekonana do głównej bohaterki (chociaż i tak znacznie się poprawiła), ale całość wygląda obiecująco i z pewnością będę śledzić rozwój akcji w kolejnych kryminałach Dunki.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts with Thumbnails