niedziela, 29 grudnia 2013

"Przybierz swój dom ostrokrzewem" C. Higgins Clark, M. Higgins Clark - audiobook


Czyta: Blanka Kutylowska
Język: polski
Czas trwania: 5 godz. 44 min. 21s.
Format: mp3 
Rok wydania: 2003Już po świętach, ale chciałabym Wam przedstawić jedną z moich przedświątecznych lektur, którymi chciałam wprowadzić się w okres Bożego Narodzenia. Niektórzy może stwierdzą, że to dość dziwny wybór, ale ja naprawdę lubię kryminały i dlatego chciałam to jakoś połączyć. „Przybierz swój dom ostrokrzewem” to kryminał duetu Carol i Mary Higgins Clark, o którym słyszałam już kilka razy, jednak zawsze nie wystarczało mi na niego czasu. Przy okazji zapoznania się z tą powieścią, dowiedziałam się, że powstał cały „świąteczny” cykl, który razem napisały. 

Trzy dni przed świętami Bożego Narodzenia w Nowym Jorku zostaje uprowadzony dla okupu Luke Reilly, bogaty przedsiębiorca pogrzebowy. Wraz z nim zakładniczką porywaczy staje się jego pracownica Rosita, wychowująca samotnie dwóch małych synków. Śledztwo w sprawie ustalenia tożsamości przestępców i miejsca przetrzymywania zakładników prowadzi policja i FBI; pomaga też córka Luke'a, Regan - licencjonowany prywatny detektyw, oraz starsza pani Alvirah Meehan, znana od dawna jako odnoszący błyskotliwe sukcesy detektyw amator. Zrozpaczona żona Luke'a, Nora, słynna autorka powieści kryminalnych, przebywająca po złamaniu nogi w szpitalu, nie podejrzewa nawet, jaką rolę w porwaniu odegrała jedna z jej książek.

„Przybierz swój dom ostrokrzewem” poznałam w formie audiobooka podczas przedświątecznych porządków. Pisałam kiedyś, że to właśnie przy sprzątaniu słucham najwięcej. Nagranie, do którego miałam dostęp zostało nagrane przez Zakład Nagrań i Wydawnictw Związku Niewidomych. Lektorką audiobooka była Blanka Kutyłowska. I tu niestety pierwsze rozczarowanie – lektor zupełnie nie dla moich uszu, może w przypadku interpretacji innych książek wypada lepiej, ale tutaj po prostu mnie „męczyła”.

Sam kryminał dość prosty – od początku wiadomo, które jest sprawcą i z jakiego powodu dokonał swego czynu. Czasami śmieszyła mnie banalność prostych zestawień i tych niby przypadkowych zbiegów okoliczności. Nie mogło także zabraknąć wątku miłosnego i idealnych, urodziwych bohaterów, którzy wspólnie rozwiązują zagadki. Na plus pomysł z wykorzystaniem książek kryminalnych i zabawni przestępcy, wśród których zwłaszcza jeden mocno mnie ubawił. 

Najważniejszy był dla mnie element świąteczny, spotęgowany przez małych synków jednej z bohaterek. Wiadomo przecież od dawna, że to właśnie dzieci najbardziej odczuwają magię świąt i potrzebę otaczania się w tych dniach bliskimi osobami. 

Przyjemny, czasami zabawny, ale zupełnie niekryminalny był ten audiobook. Jako odskocznia od mocniejszych książek sprawił się bardzo dobrze.  
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts with Thumbnails