wtorek, 11 lutego 2014

"Przyjaciółki" D. Koomson

 
Wydawnictwo: Albatros
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Zofia Uhrynowska-Hanasz
Rok wydania: 2014
Ilość stron:480O Serenie i Poppy można powiedzieć wiele, ale z pewnością nie to, że są przyjaciółkami. Trudno je nazwać nawet koleżankami. Przez okrutną ironię losu w postaci Marcusa Halnsley’a – nauczyciela obu nastolatek, zostały na siebie skazane na wiele lat. Dziwna i niepokojąca znajomość, w której pełno fatalnego zauroczenia, niebezpiecznej fascynacji, nienawiści i zazdrości. „Przyjaciółki” to dramat dwóch dziewcząt, które dały omotać się dorosłemu mężczyźnie. Zdecydowanie ku przestrodze nastoletnich czytelniczek i ich rodziców, bo przecież do takich dramatów (lub podobnych) dochodzi na całym świecie od lat.

Rozwiedziony nauczyciel, trzydziestoparoletni samotny mężczyzna, upatruje sobie atrakcyjną piętnastoletnią uczennicę i pod pozorem pomocy w nauce, lansując zdolną, ambitną i piękną dziewczynę, bez trudu ją uwodzi. Serena powoli uzależnia się od Marcusa, stając się jego powolnym narzędziem. Związek, obarczony piętnem zakazanego owocu, trzyma w tajemnicy. Atmosfera między kochankami się zagęszcza, osiągając swoistą kulminację, kiedy Marcus wprowadza do ich związku „tę trzecią”, też, jak Serena, naiwną niewinną piętnastolatkę Poppy. Chory związek nauczyciel-uczennica zyskuje nowy wymiar za sprawą świadka i zarazem uczestniczki tego romansu.

Już od dłuższego czasu nie trafiłam na książkę, którą chciałabym czytać bez przerwy. Serenę i Poppy poznajemy, gdy są już dorosłe, a od wydarzeń z młodości dzieli je wiele lat. Jednak koszmar, który wtedy przeżyły nigdy nie zniknie z ich pamięci. Serena wyszła za mąż, ma dzieci, ale wciąż boi się, że prawda o jej przeszłości kiedyś wyjdzie na jaw. Za to Poppy żyje ze skutkami zbrodni na co dzień – musiała odsiedzieć wyrok w więzieniu, a później radzić sobie na wolności z metką „morderczyni”, której nie akceptują nawet najbliżsi. Ten czas dla obu kobiet jest najgorszy, jedna chce za wszelką cenę zemsty i oczyszczenia swojego imienia, a druga, by historia z przeszłości w niej została. Rzeczywistość będzie mieszała się ze wspomnieniami i do samego końca, nie będzie wiadomo, co tak naprawdę wydarzyło sie tego tragicznego wieczoru. 

Dorothy Koomson świetnie rozwinęła historie obu kobiet – różnych, a jednocześnie tak podobnych w swojej tragedii. Przedstawia tragedię nastolatek niszczonych psychicznie przez człowieka, którego kochały. W znakomity sposób autorka obrazuje ich walkę o jego uczucia i zainteresowanie, a później o wyrzucenie tego etapu życia z pamięci. Ciekawa, niespokojna i trzymająca w napięciu lektura.

Na podstawie powieści został nagrany miniserial „The Ice Cream Girls”, wyprodukowany przez stację ITV w 2013 roku. Więcej o serialu na stronie Filmweb. Z pewnością go obejrzę, jak tylko będę miała okazję.
 

2 komentarze:

  1. Nie jestem jakoś przekonana do tej pozycji, mimo iż czytałaś ją z zapartym tchem :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wydaje się być ciekawa :)
    http://anonymous-reader-reviews.blogspot.com/2014/02/konkurs.html - zapraszam na konkurs

    OdpowiedzUsuń

Related Posts with Thumbnails